Komise stanovila dopad reformy Společné zemědělské politiky na ceny a produkci do roku 2014. Mandát k jednání s WTO neopravňuje Komisi k podání takového návrhum který by měl větší dopad na Evropské zemědělství než-li bude způsoben reformou.
COPA-COGECA na analýze komise dokazuje, že dopady současného návrhu znamenají v porovnání s dopady reformy výrazný pokles cen a snížení produkce. Například pro pšenici to znamená snížení cen o 4%, pro krmné obilí o 16%, v komoditě hovězí maso o 15%, v komoditě vepřové maso o 10%. Výrazný dopad by se projevil zejména v drůbežím mase, pokles cen o 25%.Pokles by zaznamenal i mlékárenský průmysl u sušeného mléka o 4% u sýrů o 6% a u másla o 12%.
Pokles cen je kalkulován vůči již sníženým cenám po provedení reformy Společné Zemědělské Politiky v roce 2004.Tyto analýzy dopadů vzbuzují obavy zejména u farmářů ze „staré patnáctky“. Otázka cen cukru v analýze není zmíněna.
Vzhledem k tomu, že ceny komodit jsou v České Republice již nyní výrazně nižší v porovnání s cenami našich evropských partnerů, nelze očekávat výrazné snížení cen v České Republice v horizontu příštích dvou let.Pouze u výrobků z mléka a u drůbeže se výsledky jednání WTO v Hongkongu mohou projevit poklesem ceny i v ČR.
To je dáno tím, že současné ceny se velmi přibližují již současným cenám obvyklým na evropském trhu.
Ing. Michal Pospíšil, zahraniční tajemník ASZ ČR