Zdá se, že ve víru vášně rostoucích byrokratických požadavků na zemědělce ze strany bruselských i našich institucí toto družstvo patrně zapomnělo, že žádným úřadem není a že pěstitelé jsou jeho rovnocennými obchodními partnery. Na ASZ ČR se také proto v poslední době obrátila řada farmářů, kterým se tato forma vyžadování informací o použitých farmářských osivech nelíbí.
Družstvo není úřadem
Uvedené družstvo šlechtitelů jednak vyžaduje, aby farmář v rámci vlastní identifikace do formuláře uvedl, kromě údajů stanovených zákonem jako jsou jméno, příjmení, trvalý pobyt, IČ (respektive sídlo a právní forma u právnických osob), také telefonní čísla, emailové a faxové spojení, název kraje a informaci, zda je farmář plátcem DPH. Na tomto místě ještě lze říci: „Budiž!“. V dobré víře se dá tento požadavek akceptovat s tím, že půjde o data využívaná pouze pro potřeby vzájemné komunikace a neposlouží dál jako aktualizovaná databáze aktivních zemědělců pro jiné účely.
DRUVOD ve svém formuláři nezapomnělo se svými kolonkami ani na „malého“ pěstitele (velmi zhruba s produkcí do 92 t obilovin). Musí se „přiznat“ ke své celkové výměře, přesně specifikovat katastry, ve kterých hospodaří a kolik v kterém území má hektarů. Doplnitmá také průměrnou cenu zemědělských pozemků podle vyhlášky. Zákon ale zná pouze přepočtovou tabulku pro malého pěstitele, nikoli však takovou formu požadovaných dat.
Pochybné požadavky
Ve svérázném výkladu zákona č. 408/2000 Sb. DRUVOD pokračuje i v další části nazvané Prohlášení. Farmář je například nucen, přestože třeba žádné osivo právně chráněných odrůd v daném roce nepoužil, i tuto skutečnost písemně nahlásit. Pokud tak neučiní, vystavuje se pokutě až do 0,5 milionu korun, kterou se vyhrožuje v tomto povedeném formuláři.
Pěstitel musí podpisem stvrdit, že tato i další „upozornění“ bere na vědomí a že všechny údaje jím uvedené jsou pravdivé a úplné. Zvolený způsob vyžádání informací formou „Přiznání“ tak má jednoznačně za cíl zastrašit obesílaného farmáře. Jeho autoři tím dopředu považují zemědělce za podezřelé individuum, na které je třeba přísnost. O tom, že je vše myšleno vážně, se lze přesvědčit na webových stránkách družstva, kde zpráva z 9. září 2004 varuje, že nereagující farmáři byli nahlášeni na ÚKZÚZ k zahájení správního řízení! Inu, jak vidno, i takovými metodami se některé firmy rády pochlubí.
Nejdříve faktura, pak úhrada
Tato bumážka, jak vystřižená z dob celních prohlášení při návratu z Jugoslávie, je nakonec korunována upozorněním, že vypočítaná částka náhrady za použití osiva chráněných odrůd se musí odeslat na účet DRUVOD současně s „přiznáním“. Na tento postup však nelze přistupovat už vůbec, neboť jde daleko za rámec zákona. Není možné pěstitele nutit, aby si sám poplatek vypočítal a současně s přiznáním zaplatil. Tento postup totiž svědčí pouze finančním úřadům podle daňových zákonů.
Ve formuláři se také píše, že zdanitelné plnění se uskutečnilo ke dni připsání platby na účet. Pokud by se ale přijala tato konstrukce, byl by porušen zákon o DPH (§ 26), který rozlišuje den uskutečnění zdanitelného plnění a den přijetí platby. Je jasné, že předem se neplatí a zdanitelné plnění nastalo v tomto případě dříve.
Z jakého právního titulu tento subjekt žádá, aby jeho partner postupoval odlišně od běžného platebního styku? Proč nejde nejdříve vyplnit a odeslat formulář, na jeho základě obdržet fakturu a následně provést úhradu? O důsledky špatně zaúčtované položky u zemědělce se DRUVOD už nestará.
Nikoli „Přiznání“, nýbrž „Sdělení“
Není žádného sporu o nutnosti dodržování povinností podle tohoto zákona a respektování práv šlechtitelů. Byla by však žádoucí diskuse o úpravě podobných formulářů, kam by se doplňovaly jen skutečně nezbytné informace a ze kterých by nečišela pachuť nadřízenosti dodavatele jedné služby nad jejími odběrateli.
Z platných ustanovení citovaného zákona lze jednoduše sestavit návrh dokumentu (viz rámeček), který by vhodnější formou řešil „Sdělení informací“. Á propos, je docela dobře možné, že množství vybraných poplatků (podle informací získaných adekvátním způsobem) se nakonec držitelům šlechtitelských práv může zvýšit …
Ing. Jaroslav Šebek
tajemník ASZ ČR
Související soubory ke stažení: