Přesto, že každý sám eviduje svoji část dodávky, má vlastní fakturaci a evidenci plnění mléčné kvóty. Nemyslnost celého opatření spočívá nejenom v tom, že nutí zemědělce k dalším neopodstatněným investicím, ale rovněž je nutí k převodům na jednoho držitele. To je ale v mnoha případech neřešitelné bez přímé finanční škody držitelů, spočívající buď ve ztrátě 15% kvóty při převodu mimo přímou příbuzenskou linii, nebo v komplikaci při dodržení podmínek zatížení VDJ v rámci uzavřených smluv HRDP . S převodem mléčné kvóty musí totiž dojít rovněž k převodu dojnic.
Když si uvědomíme, že cílem těchto v mnoha případech téměř fatálních, změn má být ani ne tak zlepšení identifikace dodávaného mléka, ale především odstranění problémů při vymáhání případného penále, je to v skutku dojemná starost. Zvláště při skutečnosti, že penále inkasuje mlékárna a ne SZIF a v případě nedohody držitelů mléčné kvóty mezi sebou, je tento spor výhradně v kompetenci soudu.
Na závěr je potřeba ještě zdůraznit, že na požadované opatření k tzv. identifikaci neexistuje žádný legislativní podklad v dostupných Českých ani evropských zákonech či nařízeních. Nepočítáme-li patnáct let starý judikát Haagského soudu řešící zcela jiný problém a spor.
Vzhledem k tomu, že jednání kolem této kauzy budou ještě dále pokračovat budeme naše členy informovat o výsledcích a případných změnách podmínek. Rovněž žádáme naše členy, kteří se v podobném problému ocitli, aby dali o svém případu vědět na naši hlavní kancelář.
Ing. Josef Stehlík, člen předsednictva ASZ ČR a předseda komoditní rady pro mléko ASZ ČR