Tradice již od roku 1921
Továrna John Deere (JD) v německém Mannheimu je v rámci tohoto koncernu třetí největší na světě. Byla založená v roce 1921 a do dnešní doby sjelo z výrobních pásů úctyhodných 1,84 milionu traktorů. V současné době opouští linku denně přibližně 120 strojů, které jsou poté exportovány do 100 zemí po celém světě. Vyrábí se zde řady 6 ve čtyřech modelových provedeních od 95 do 250 koní. Areál firmy má rozlohu 46 hektarů, z toho dvacet ha je „pod střechou“, a pracuje tam 3 000 zaměstnanců.
V nedalekém Bruchsalu se vyrábí kabiny, a to nejen pro traktory, ale i pro řezačky a kombajny. Denně tak „pendlují“ kamiony mezi Bruchsalem a Mannheimem a převážejí vyrobené kabiny na montážní linku. Taktéž je tomu i s motory, jež obstarává společnost JD ve Francii ve městě Saranee.
Novinkou je výroba samochodných postřikovačů
O několik let mladší je výrobní závod v nizozemském městečku Horst. Byl založen v roce 1928 a nesl název „Th. Douven“. K úplnému převzetí firmou John Deere došlo v roce 1997 a do dneška (tzn. za 20 let provozu) zde vyrobili více než deset tisíc tažených postřikovačů v různých modelových řadách od 2 400 do 6 200 litrů se záběrem ramen od 18 do 40 metrů. V roce 2008 začali s výrobou samochodných postřikovačů. Těch je nyní po světě více jak tisíc kusů. V továrně pracuje 200 zaměstnanců.
Za inspirací na nizozemské farmy
Nedílnou součástí našeho výletu byla návštěva dvou rodinných hospodářství v Nizozemí.
První z nich - mléčná farma Custers-Keursten, byla založená v roce 1900 a postupně v rámci rodiny přeprodávána (rodiče zde svým dětem farmy prodávají). Na rozloze 76 hektarů tu pěstují krmné plodiny pro dvěstěhlavé stádo holštýnských krav. Jelikož na této výměře mají stále dokola jen kukuřici, vojtěšku a jetel, tak jsou farmáři nuceni půdu si různě vyměňovat za účelem zachování osevního postupu. Slámu na stlaní nakupují, senážují standardně pět až šest sečí za sezónu. Z techniky využívají na farmě jen jeden traktor a shrnovač píce. Na velmi dobré úrovni zde fungují služby, které sedlák na veškeré práce (setí kukuřice, chemická ochrana, sklizeň, orba) využívá.
Za „likvidaci“ kejdy se platí
Druhá navštívená farma Hoeve de Hei byla založena v roce 1970. Vlastní výměra 40 ha se po letech úsilí farmáře rozrostla o dalších dvacet pronajatých hektarů. Více než stovku dojnic obstarávají dva dojicí roboty, mléko je prodáváno v přepočtu za 10,50 Kč za litr do celoevropské družstevní mlékárny Friesland Campina.
Zajímavostí je, že kejdu, kterou skot vyprodukuje, aplikují s ohledem na fosfátovou směrnici, a s každým kubíkem zaplatí 12 Euro za odvoz. Jinak řečeno - sousedi zabývající se rostlinnou výrobou si jejich kejdu použijí a ještě za ni od nich dostanou zaplaceno (za likvidaci). Krmení zde probíhá kompletně automaticky tzv. „zavěšeným krmným vozem“, který si sám naloží krmnou dávku, namíchá vše dle sekcí a sám přihrnuje. Ve stájí dále jezdí i zametací robot. Sláma na stlaní je zde nedostatkovým zbožím a tak podestýlají pilinami (jsou levnější a dostupnější). Na 18 hektarech půdy pěstují sazenice jahodníku, které dále přeprodávají. Cena hektaru půdy se zde pohybuje od 80 do 100 tisíc Euro. Nájemné je 1500 - 1800 Eur/ha.
Tímto bych chtěl poděkovat všem účastníkům zájezdu za vzornou kázeň a krásné společně strávené chvíle - ať už v autobuse nebo při společném posezení v hotelových restauracích. Velké díky patří kolegům z firmy STROM PRAHA, kteří vše ochotně překládali a nemalou měrou se podíleli na organizaci a financování našeho zájezdu.
Pevně doufám, že se s námi všem líbilo a příští rok, dá-li Bůh, můžeme opět něco podniknout.
Pavel Duda, předseda ASZ Benešov