Demonstrací v Praze se před lety snažila asociace zabránit zavedení mléčných kvót a varovala, že produkční limity postihnou hlavně zemědělce, kteří se rozvíjejí a investují do chovu dojnic. Na vaše slova dochází, někteří chovatelé kvótu překročí a budou muset platit sankce. Dalo se tomu nějak předejít?
Potvrzuje se, co jsme říkali. Kvotace je nevýhodná pro spoustu zemědělců, hlavně těch, kteří začali hospodařit po roce 1990. Upozorňovali jsme, že kvóty přidělené na základě produkce v minulém období budou omezovat producenty, kteří jsou v rozvoji, a budou na tom vydělávat ti, co už dál nepočítají s produkcí mléka. Likvidátoři různých družstev, kde zůstala kvóta, jsou z jejího prodeje docela dobře živi, když je její cena na trhu sedm až devět korun za litr. Kvóta nás v každém případě drží při zemi, ale s tím se už asi nic nenadělá. Spousta chovatelů, kteří do produkce mléka investovali, nyní stojí před volbou - zaplatit penále nebo si ještě koupit kus papíru s číslem, který jim umožní, aby mohli dojit. Na posledním komoditním výboru pro mléko při Státním zemědělském intervenčním fondu jsem proto otevřel otázku, aby se kvóta mohla uvádět jako majetek zemědělce.
Ministerstvo zemědělství ale už dříve tvrdilo, že produkční kvóta není majetkem držitele, ale stát mu ji pouze propůjčuje …
To je otázka výkladu. Pokud se dnes někdo chce dostat ke kvótě, tak si ji kupuje za peníze, a proto chceme, aby se stala majetkem držitelů. Jde tu jen o úřednický alibismus. Když se třeba za deset let zruší systém kvót, tak ten, kdo do jejich nákupu investoval, bude mít prostě smůlu. Ať se kvóty zruší, budeme jen rádi, ale jestli nám s nimi několik let komplikují život, nechť zaplatí za to, že o kvótu přicházíme, aby se už jen neustálá hrozba sankcí za překročení producentům mléka nějak vyvážila.
Myslíte si, že mléčná kvóta byla při přístupových rozhovorech špatně vyjednaná?
Kvóty jsou restriktivní opatření, tak jak mohu požadovat příděl 3,1 miliardy litrů, když zdaleka tolik nevyrábím? To není chyba vyjednavačů. Je však škoda, že před vstupem do unie ministerstvo netrvalo na svém, kdy chtělo přerozdělit kvóty podle toho, jak kdo skutečně vyrábí. Určitě by bylo méně poškozených než při plošném krácení, k němuž nakonec došlo. Teď se spoléhá na to, že nám Evropská komise schválí tzv. restrukturalizační rezervu 55,8 milionu kilogramů mléka a z ní se přednostně vykryjí ti, kteří zaplatí penále asi 2,50 koruny za litr vyrobený navíc. Otázka je, zda komise tuto rezervu skutečně přidělí. Zatím nikdo ani oficiálně neřekl, v jakém stavu je převod 50 milionů litrů mléka z přímého prodeje na dodávkovou.
Pěstitelé cukrovky nyní bojují o to, aby kompenzační platby za pokles cen dostávali přímo, u mléka se rozpouštějí přes jednotnou platbu na veškerou zemědělskou půdu. Měly by tyto kompenzace být adresné také u mléka?
Asi určitě, ale znamenalo by to překopat celý systém přímých plateb a mám obavy, že u nás by to byl velký technický problém. Nemyslím si, že efekt v jednom litru mléka by byl adekvátní tomu, co by s tím bylo spojeno zase za další požadavky. Náhrada se nechá řešit českou platbou na velkou dobytčí jednotku (VDJ).
Agrární komora a Zemědělský svaz ČR požadují pro letošní národní doplňkové platby, tzv. top-up, zrušit maximální zatížení 1,8 VDJ na hektar krmných plodin. Jak se k této podmínce staví ASZ?
My s tím problémy nemáme a náš názor je, že podmínka by měla zůstat. Jde o ekologický argument a pokud je tu na jedné straně určitý trend k extenzifikaci, tak proč na druhé straně ustupovat intenzitě? Podniky s vysokým zorněním by se měly přizpůsobit.
Jak pokračuje váš boj proti nařízenému oddělování dodávek mléka z jednoho chléva?
Ministerstvo nyní připravuje dotaz na Evropskou komisi, jak řešit konkrétní případy. Jsem přesvědčený o tom, že tady jde opět o iniciativu našich úředníků. Vyhrožuje se mlékárnám, že přijdou o licenci odběratele, pokud budou brát mléko od dvou chovatelů ze společné stáje, aniž by bylo fyzicky oddělené. Nikdo už ale veřejně neřekne, že zemědělci musí mít samostatné i dojení. Neexistuje žádný paragraf, který by jasně definoval požadavek na producenty oddělit denní dodávku při přejímce - každý do své nádrže. Jsem zvědavý, jak komise odpoví.
Zdroj: