Slušnost prioritou

Sdílejte článek
Slušnost prioritou

Když v roce 1993 zemědělské družstvo Přehrada se sídlem v Bystřičce nenaplnilo transformační projekt a hrozila jeho likvidace, rozhodl se Jan Vávra spolu s dalšími šesti kolegy, kteří v něm do té doby pracovali a zároveň je pojila rodinná historie hospodaření, založit firmu a zemědělsky podnikat. Vznikla společnost AGRO-BESKYD, spol. s r.o., která v únoru příštího roku oslaví již čtvrtstoletí svého fungování. Jan Vávra v ní působí ve funkci jednatele, třemi dalšími společníky jsou Pavel Kočíb, Zdeněk Petrusek a Jaroslav Tomečka, do jejího provozu se již plně zapojili i synové pana Vávry - starší Jan a mladší David.

„Od družstva jsme hned na počátku koupili základní stádo holštýnského skotu a skoro pět let se věnovali jeho chovu, měli jsme až dvě stě kusů. Bohužel v sýrárně, kam jsme dodávali mléko, nám zůstal téměř milion korun. Ubírat se dál tímto směrem se tak pro nás stalo ekonomicky neúnosné, nezbývalo než stádo prodat a postupně přejít na chov masného skotu,“ informuje Jan Vávra.

Slušnost prioritouRozhodnutí padlo na plemena charolais a masný simentál a velmi záhy se ukázalo, že chov skotu bez tržní produkce mléka je pro zdejší oblast ideálním řešením - vrací do krajiny život a přirozeným způsobem zužitkuje píci. Společnosti AGRO-BESKYD se podařilo rozšířit stádo na 250 kusů, z toho je 130 matek - kříženek, tři plemenní býci plemene charolais a dva plemene masný simentál.

Finálním produktem živočišné výroby je zástavový skot. „Býčky prodáváme z důvodu nedostatku ustajovacích kapacit pro výkrm. Část jaloviček si ponecháváme na rozšíření a obnovu stáda, zbytek pak prodáme chovatelům v okolí nebo obchodníkům. Pro některé zájemce  necháme jalovičky porazit na jatkách, odkud si je ve čtvrtích odeberou,“ říká pan Vávra.

Slušnost prioritouSpolečnost obhospodařuje 297 hektarů trvalých travních porostů v režimu ekologického zemědělství, a to v šesti katastrech - Bystřička, Brňov, Jarcová, Malá Bystřice, Růžďka a Mikulůvka. I vzhledem k tomu, že v této oblasti nebyla vůbec možnost koupě státní půdy, má AGRO-BESKYD, spol. s r.o. ve svém vlastnictví zatím pouze 60 hektarů. Cena půdy se ale i zde stále zvyšuje, nyní se pohybuje již okolo 20 Kč/m2.

„Některé pozemky jsme do nájmu přebírali s pětimetrovým náletem dřevin a stálo nás spoustu úsilí a finančních prostředků vrátit je zpět k zemědělskému využití. I nadále se snažíme zabránit devastaci ploch náletem dřevin, ale ačkoliv o louky pečujeme opravdu řádně a v podzimních měsících na ně rozmetáme hnůj našeho skotu, někomu to, zdá se, nestačí. Domluvit se s ochránci přírody ohledně hospodaření v CHKO je někdy skutečně těžké, došlo to až do té fáze, že uvažujeme o vyjmutí pozemků z agroenvi opatření,“ zmiňuje Jan Vávra.

Velmi férové vůči vlastníkům půdy, zejména s přihlédnutím k běžné praxi některých velkých zemědělských podniků, ale i s ohledem na výše zmíněné, jsou roční výpovědní lhůty u pachtovních smluv. Stejně férově se společnost, která v rozsáhlém areálu, kde podniká ještě osm dalších firem, vlastní tři budovy, vypořádala s podílníky. Vyplatila je ve výši 80 % - na rozdíl od bývalého družstva, od něhož se podílníci dočkali pouhých 10 %.

Slušnost je zkrátka pro všechny ve společnosti AGRO-BESKYD prioritou. A to je moc dobře - až tu v budoucnu začne fungovat plánovaná bourárna s prodejnou, zákazníci se jistě jen pohrnou.

Šárka Gorgoňová, vedoucí mediálního oddělení ASZ ČR

Přečteno: 939x