Pokud se ale týká našich potravinářských podniků, tam je ale situace trochu jiná - ty průmyslové totiž patří v rámci EU na rozdíl od zemědělských spíše mezi střední. To ale opět ukazuje na to, že struktura našeho zemědělství, ani potravinářství není správná, a je tak třeba se zamyslet nad oběma obory, které mají evidentně velké problémy. Pokud se pak ještě týká bilance obchodu, pak je vhodné vědět, že „nepřátelé lidstva“, tedy nadnárodní maloobchodní řetězce, vyvezly loni z Česka potraviny za 18 miliard korun - bez tohoto příspěvku by tak byla zmiňovaná bilance ještě horší…
Dobrou zprávou ale je, že parlamentem prošla prvním čtením novela vodního a stavebního zákona umožňující jednodušší výstavbu a obnovu drobných vodních ploch v krajině. Poslanci tak reálně podpořili záměr, který po nástupu do funkce prezentoval stávající ministr zemědělství a jehož cílem je zkrácení procesu výstavby rybníků, k němuž nebude třeba složitého stavebního řízení. Stavební úřady by totiž měly povolovat rybníky a drobné vodní plochy pouze na základě souhlasu místně příslušného vodoprávního úřadu, čímž by se mohl v současnosti několik let trvající povolovací proces zkrátit řádově na měsíce. „Lokální akumulace ve vodních útvarech přispěje k rozvoji nebo alespoň k udržení biodiverzity, zejména vodní, mokřadní a pobřežní vegetace a fauny a zároveň pozitivně přispěje k termoregulaci krajiny a lokálnímu příznivějšímu mikroklimatu. Takto vymezené terénní úpravy a malá vodní díla by se tak měly stát jedním z nástrojů pro zajištění stability vodního režimu v ploše povodí, pro zpomalení povrchového odtoku vody a pro posílení možnosti infiltrace vody,“ uvádí se v důvodové zprávě k návrhu novely. Po delší době vyjádření, s nímž lze do posledního písmene souhlasit.
Naopak „přelesnění“ našich lesů nebude tak snadné a rychlé, jak se domnívá veřejnost i část odpůrců smrkových porostů. Jak se totiž dalo očekávat, k opětnému zalesňování holin po vytěžených stromech napadených kůrovcem není dostatek sazenic listnáčů. Jednak proto, že nebyly v dostatečné míře předpěstovány, neboť jsou takové sazenice dražší a trh je nepožadoval, také ale proto, že loňské sucho množství sazenic listnáčů zlikvidovalo, což mimo jiné svědčí o tom, že nepřízeň počasí nepostihuje jen smrk. Minimálně o rok, spíše však o dva či tři roky se tak opětovné zalesnění původně smrkových porostů jejich listnatou „konkurencí“ částečně odkládá, přičemž každý rok nezalesněných lesních pozemků zásadně sníží vodní bilanci v kůrovcem zasažených lokalitách. Inovovaná pravidla v lesním zákonu počítají dokonce s povinností zalesňovat až za pět let, což není zrovna šťastné řešení, protože za takovou dobu se příslušné lokality mohou změnit natolik, že se na vykácených holinách nové stromky obtížně uchytí.
Na závěr trochu potěšení pro milovníky kávy, čaje a čokolád - nápojů a potravin obsahující kofein. Nejvyšší vědecká autorita EU - Úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) zpracoval studii rizik nadměrného příjmu kofeinu, a došel k závěru, že navzdory varováním spasitelů si normálně zdravý člověk (tedy i ten občas nemocný - ne ale chronickými nemocemi), může všechny uvedené „životabudiče“ v rozumné míře dopřát. Podle EFSA je přitom bezpečná dávka kofeinu stejná jak pro dospívající, tak pro dospělé, a činí 3 miligramy na kilogram tělesné hmotnosti. Ani jednorázová dávka do 200 miligramů kofeinu podle EFSA riziková není, a ani celkový denní příjem kofeinu až do hodnoty 400 miligramů (zhruba 5,7 mg na kilogram tělesné hmotnosti) „nevyvolává obavy o bezpečnost u běžně zdravé dospělé populace, s výjimkou těhotných žen,“ uvádí EFSA. Pro řidiče je pak možná zajímavá informace, že množství alkoholu až do hodnoty 0,08 %, což je hladina, v řadě zemí považovaná za nezpůsobilou k řízení motorových vozidel, konzumace kofeinu až do množství 200 miligramů nijak neovlivní. Jeden šálek (200 ml) filtrované kávy přitom obsahuje 90 mg kofeinu, jedem energetický nápoj (250 ml) 80 mg kofeinu, šálek černého čaje (220 ml) 50 mg kofeinu, plechovka coly (355 ml) 40 mg kofeinu a tabulka hořké čokolády (50 g) zhruba 30 mg kofeinu.
Petr Havel