Jaké má asociace hlavní výhrady k programu rozvoje venkova na příštích sedm let, který je v připomínkové řízení?
Tak strategický dokument, který bude mít zásadní vliv na české zemědělství a venkov nejméně v nadcházejícím sedmiletém období, by už neměla předkládat tato vláda. Kabinet Jiřího Paroubka již nemá mandát ke schvalování dlouhodobého koncepčního programu, který by měl někam nasměrovat český venkov, a nebude mít další zodpovědnost. K materiálu se tedy nebudeme ani věcně vyjadřovat. Naší hlavní připomínkou je, aby se zastavilo jeho projednávání. Minulý týden jsme se kvůli tomu dopisem obrátili na premiéra a o našem požadavku informovali také předsedu ODS Mirka Topolánka a předsedu KDU-ČSL Miroslava Kalouska.
Jsou tu ale nějaké termíny, program máme poslat do Bruselu ….
Ale to nemůže být argument. Když tu bude nová vláda, bude mít asi svou představu o rozvoji venkova, která by se měla promítnout do tohoto programu. Beztak současná vláda ho nechala na poslední chvíli a pak jsme na připomínky 300stránkového materiálu dostali jen osm pracovních dní. Takže s nějakými relevantními připomínkami na ministerstvu zemědělství asi ani nepočítají.
Je reálné, aby se za nového ministra začal přepisoval tak rozsáhlý dokument?
Hlavně nemyslím, že je nutné, aby měl 300 stran. Již při předběžném projednávání materiálu v krajích jsme vznesli připomínku, aby byl program jednodušší s menším počtem titulů a normální člověk se v něm mohl orientovat. Chtěl bych vidět zemědělce, který bude číst 300stránkový elaborát, aby se v něm našel. Tak jak je program připravený, nejde o žádný posun venkova, ale udržování dosavadního stavu. Dokument není vůbec přiřazený k nějaké celospolečenské koncepci, co by se mělo s venkovem udělat, ale je to jenom administrativa evropských peněz, jejich přelévání z jedné hromádky na druhou. Strany, které nyní vytvářejí koalici, mají ve svých programech vizi a priority vůči venkovu, a z toho by se mělo vyjít a k tomu napasovat technické nástroje. Pokud bude věcná představa, co by konkrétní opatření mělo přinést v kratším či dlouhodobém horizontu, tak se může realizovat. Takhle je to jen hra čísel.
Obrátíte se podobně jako jiné nevládní organizace na novou vládu s nějakými požadavky?
Ve čtvrtek 29. června máme valnou hromadu, kde projednáme náš programový materiál. Bude v něm řada věcí, které jsou v souladu s tím, co před volbami deklarovaly ODS a lidovci. V každém případě zdůrazňujeme podporu diverzifikace zemědělských činností směrem k nepotravinářskému využití zemědělské produkce, aby se sedlák vymanil z područí dotací. Veřejné služby, tzn. údržba krajiny, by měly mít v dlouhodobém horizontu formu smluvního vztahu mezi státem jako zákazníkem a zemědělcem jako dodavatelem. Aby se všichni pořád necítili jako prosebníci, kteří dostanou almužnu za to, že pasou krávy a sečou louky. Pro zemědělce v produkčních oblastech je třeba připravit nový systém, který bude muset přijít v souvislosti s WTO a liberalizací. Aby ti, co budou pokračovat v intenzivním hospodaření, byli nezávislí na dotacích, které budou čím dál menší. Čím dříve si to přiznáme, tím lepší pro nás. V našem programu, který budeme na valné hromadě dolaďovat, je také podpora pozemkových úprav, které jsou předpokladem toho, aby se lidé dostali k půdě a mohli vůbec začít hospodařit. S vlastnickými vztahy souvisí i podpora mladých začínajících zemědělců. Především také chceme, aby nám stát do hospodaření co nejméně zasahoval. A pokud něco chce - mimoprodukční funkci - tak aby si službu objednal a zaplatil.
Hned první jste zmínil diverzifikaci, co si pod ní také představujete?
Různorodost podnikání může spočívat právě v tom, že menší zemědělští producenti se budou orientovat na lokální trh. Někdo bude mít třeba lisovnu a řepkový olej jako biopalivo bude dodávat několika sedlákům v okolí, jiný s malou porážkou bude zásobovat vepřovým masem dvě vesnice, další může mít pekárnu a péci ze svého obilí. Řadě našich členů, kteří vyrábějí něco speciálního pro místní trh, se to daří. A takové snahy by měl program rozvoje venkova podporovat.