Uvedené veřejné senátní slyšení, proběhne za účasti zhruba stovky účastníků z řad nejvyšších představitelů mnoha institucí, ministrů, představitelů Ústavního soudu, Nejvyššího státního zastupitelství, Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu, Konfederace politických vězňů ČR, veřejnoprávních médií či zástupců odborné veřejnosti a dalších organizací.
Program bude zahájen zejména faktografickými popisy tehdejšího období z úst historika Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR Karla Jecha a děkana Filosofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Michala Stehlíka. S jedním z úvodních projevů poté vystoupí předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová a zástupce zemědělské komise KPV Otakar Raulím.
V druhém bloku pak k otázce možné právního posouzení násilných deportací selských rodin jako zločinů proti lidskosti vystoupí mj. ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, ministr vnitra Ivan Langer, Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká či místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Vágnerová.
Za Asociaci soukromého zemědělství ČR promluví jako jeden z hlavních řečníků předseda Stanislav Němec na téma „dopady zločinu kolektivizace na současnou podobu českého venkova“. Ve stejném bloku také vystoupí ministryně zemědělství Milena Vicenová. K další rozpravě v této problematice je přizvána celá řada významných zástupců české justice (Dagmar Lastovecká, Josef Baxa, Miloslav Výborný, Jan Sváček, aj.), dále poslanci, senátoři, zástupci PEN klubu, Českého helsinského výboru, Společnosti Jana Masaryka a dalších organizací.
ASZ ČR bude o výstupech z tohoto veřejného slyšení samozřejmě informovat na svých stránkách.
Ing. Jaroslav Šebek, tajemník ASZ ČR