Rovné podmínky v EU
I když moje vláda nasedla do rozjetého vlaku, který mířil špatným směrem, snažili jsme se udělat pro rovné podmínky maximum. Například zajistit co největší - když už ne úplně spravedlivý přísun zemědělských dotací. A také se postarat, abyste své peníze tentokrát dostali opravdu rychle. Ministerstvo zemědělství navíc dokázalo rychle zjednodušit podmínky pro čerpání peněz z EU.
Bohužel už jsme nemohli zabránit ostudnému handlu s cukernými kvótami. Zde čeští zemědělci utrpěli hned dvakrát. Za prvé necitlivým diktátem EU, která nařídila plošné snížení výroby bez ohledu na rentabilitu v té které zemi. Za druhé nepochopitelným postupem minulé vlády. Ta ruku v ruce s agrární komorou přidělila kvóty nikoli pěstitelům, jako v jiných zemích, ale cukrovarům, jimiž jsou nadnárodní řetězce. Takže místo aby kvóty zůstaly doma, u českých pěstitelů řepy, postěhují se do Francie a Německa. Tuzemské provozy se zavřou, mnoho lidí zůstane bez práce a zemědělci bez odbytu. Proti vší ekonomické logice, protože výkup suroviny i výroba jsou u nás levnější než na západě.
Připomínám, že socialisté a agrárníci tvrdili, jak cukerné kvóty ochrání pěstitele řepy před cizí konkurencí. Tady vidíme výsledek. Jací další kostlivci na nás ještě vypadnou ze skříně?
My se snažíme, aby se nám kostlivci do skříně vůbec nedostali. Proto už nyní začala ministryně zemědělství získávat podporu pro reformu Společné zemědělské politiky EU, která bude hlavní náplní českého předsednictví v roce 2009. Je to totiž politika tvrdé diskriminace nových zemí. Je to politika drahá. Je to politika neefektivní, která si žádá změnu.
Rovné podmínky velkých a malých podnikatelů
O tom, že moje vláda ukončila diskriminaci soukromých zemědělců, svědčí myslím nejlépe fakt, že šéf Agrární komory Veleba mě pomlouvá, kudy chodí. Vy, kteří jste byli u společných jednání mi snad dosvědčíte, že si nemůže ztěžovat na nerovné zacházení. Prostě jen byl zvyklý na rovnější.
Já však nehodlám dále podporovat upřednostňování velkých na úkor malých. Zvláště, když zavání korupcí, jako třeba snaha bývalého kabinetu udělovat licence na dotovanou výrobu biolihu. My jsme místo toho zavedli povinné přimíchává biopaliv do benzínu a nafty bez dotací.
Pan Veleba se plete - nebo vás plete - když říká, že vládní nařízení poškodí zemědělce. Naopak, je to podobné jako s cukrem. Kdybychom přijali systém, který prosazovala Agrární komora a kvůli kterému vypukl korupční skandál, získali by mnohamiliardový byznys dravé podnikatelské skupiny, které by pak diktovaly ceny pěstitelům. Takto poplyne užitek právě vám, protože výrobci paliv budou povinni od vás biomasu vykoupit za tržních podmínek. A zvýšená poptávka daná vládním nařízením logicky zvýší i její cenu.
Zásadu rovnosti jsme uplatnili i v případě Setuzy. Opět není pravda, že exekuce ohrožuje zájmy zemědělců. Rozhodně ne těch soukromých. Exekuce byl poslední způsob, jak udělat v cause Setuza pořádek. A bez pořádku nejde dělat dobré, férové obchody.
Ministryně zemědělství Vicenová je také první hlavou resortu, která se cílevědomě snaží zapojit do rozhodování co nejširší veřejnost. Ať už jde o účast hejtmanů v řídících orgánech Povodí a Lesů České republiky, nebo o dialog s nevládními zemědělskými organizacemi.
Rovné podmínky venkova a měst
A tady už se dostávám ke zrovnoprávnění venkova a města. Přiznávám, že toto je spíše úkol budoucnosti. Za dva měsíce se o mnoho víc, než ukázat dobrou vůli, nedá. Protože rovné podmínky, to znamená především rovný přístup k financím. K tomu je napřed potřeba změnit rozpočtová pravidla. Vy víte, že jsme se v minulém volebním období neúspěšně snažili proti vůli levicového bloku ponechat více peněz v regionech. Předložíme ten zákon znovu. Rozvoji venkova také pomůže lepší využívání peněz z evropských fondů, které jsou primárně určeny právě na vyrovnávání rozdílů životní úrovně.
Prestiži českých zemědělců určitě pomůže rovněž úspěšná diplomacie ministryně Vicenové, která dokázala i během svého krátkého mandátu vyjednat dvoudenní návštěvu evropské komisařky pro zemědělství a venkov Mariann Fischer Boel.
Jsem si vědom, že tento můj projev byl tentokrát méně vzletný a úderný, než jste ode mě zvyklí. Chtěl jsem vám poctivě předložit výsledky práce, protože agitovat právě vás snad nemusím. Jsem si přitom vědom, kolik práce je ještě před námi. Výčtem dalších kroků vás už teď unavovat nebudu, počkejte si na nové vládní prohlášení.
Vzhledem k tomu, že moje první vláda končí, docela se hodilo provést zde jistou bilanci. Nakonec máte asi štěstí, že kabinet existuje tak krátce. Jinak bych vás tu hodiny unavoval castrovským projevem plným výčtů vládních úspěchů. Takto ještě zbude čas na ostatní řečníky.
Děkuji za pozornost
Ing.Mirek Topolánek, předseda vlády ČR, 1.12.2006