O každý metr půdy se bojuje

Sdílejte článek
O každý metr půdy se bojuje

Malí zemědělci si klestí cestu mezi předotovanými obry a někteří ji našli. Potraviny přímo od farmáře už dávno přestaly být marnivou manýrou městské elity. Rodinná hospodářství pronikla do regálů v supermarketech i internetových obchodů a čerstvý jogurt od krávy, která žije „příjemný život“, je na klik myší daleko.


V procesu však stále něco drhne – alespoň v Česku. Menší statky v tuzemsku čelí podle institucí Evropské unie neférovým podmínkám. Zvýhodňování velkých farem je natolik zjevné, že se dostalo opakovaně do hledáčku Bruselu, který do Česka ročně posílá miliardy v agrárních dotacích. Evropští poslanci budou záhy schvalovat nový rozpočet EU a chtějí do něj prosadit limity pro velké agrofirmy, přičemž česká realita měla být rozhodujícím motivátorem k akci. Jak se tedy dnes farmářům v Česku žije?

Krásný nový Rohlík

František Němec je cosi jako splněný sen evropských úředníků: majitel rodinné farmy, který uspěl. Podnik prosperuje, o zvířata se Němec stará příkladně a nadto se rozhodl rozloučit s kelímky a svoje jogurty začal stáčet do vratných sklenic, aby nezahlcoval planetu plasty. „V zahraničí na jedné farmě měli heslo ,Hospodaříme s respektem k přírodě‘. To se mi líbilo a toho se držím,“ říká třiačtyřicetiletá hlava Farmy rodiny Němcovy, usazené ve zvlněné krajině u Netína na Vysočině.

Jeho podnik dělá všechno. Chová krávy, kuřata, vyrábí jogurty i uzeniny a má také několik lánů se zeleninou. Hospodářství založil jeho otec a František Němec ho před čtrnácti lety převzal. Začínali po roce 1989 s pár hektary, dnes jich podnik…

Autorka: Kateřina Šafaříková

Zdroj: Respekt.cz - Týdeník 
Přečteno: 663x