Zhodnocení „asociačního“ roku
Ještě před vystoupením ministra ovšem předseda ASZ Stanislav Němec zevrubnou výroční zprávou zhodnotil uplynulý „asociační“ rok. Ten zároveň označil za začátek potřebných změn v resortu zemědělství, které byly po parlamentních volbách nastartovány zejména bývalou ministryní Milenou Vicenovou a které jsou dále rozvíjeny i současným ministrem zemědělství. Jako příklad uvedl loňské první úplné dorovnání přímých plateb, zjednodušení administrace žádostí z Programu rozvoje venkova 2007-2013 včetně úpravy jeho struktury a pravidel, dále rozhodnutí o navýšení financí na zahájení činnosti mladých začínajících zemědělců nebo asociací dlouhodobě podporovaný model rozdělování TOP-UP přes výměru orné půdy.
Připomněl také trvalou spolupráci ASZ s pravicovými poslanci zemědělského výboru parlamentu. Zejména pak s jeho předsedou Jiřím Papežem, který loni na podzim například významně pomohl k rychlému prosazení potřebné změny zákona o čerpacích stanicích. Dobrá spolupráce se postupně vyvíjí také s europoslancem Hynkem Fajmonem.
Co se týká vnitřního fungování ASZ, předseda ve výroční zprávě zkonstatoval dobrou platební morálku regionů a tím pádem i finanční stabilitu celé ASZ, která mohla být doprovázena dalším rozvojem nejrůznějších společenských aktivit. Ať už šlo o tradiční selské dožínky nebo reprezentativní vyhlášení výsledků soutěže o farmu roku v pražském Činoherním klubu loni na podzim - obojí za účasti premiéra a ministryně zemědělství. Mezi členy také rychle vzrostl zájem o poznávací zájezdy na farmy, kterých bylo uskutečněno nebo se připravují připraveno hned několik, a to nejen po zemích Evropy či do zámoří. Tradičně se organizují plesy, a to i v regionech, přes různá školení a semináře až po sportovní utkání. Postupně se profesionalizuje informační činnost ASZ. Zejména se jedná o pravidelné rozesílání Zpravodaje s neaktuálnějšími informacemi všem členům či neustálé rozvíjení webových stránek ASZ.
Závěrečným slovem předseda ASZ ve své zprávě vyzdvihl rostoucí zájem a činnost řady členů pro svou selskou organizaci také v regionech: „Je za vámi obrovský kus práce, na který můžete být hrdi. Tak jako jste budovali své farmy z ničeho do fungujících podniků, tak i Asociace soukromého zemědělství je dnes takovýmto fungujícím podnikem. Na nic si nehrajeme, nejsme všemocní, ale máme konzistentní názory, fungujeme za své, držíme se selského rozumu a nepodléháme populistické demagogii. Jsme organizací, kterou jsme si vytvořili sami a pro sebe. Organizací, která má potenciál a všechny předpoklady i v budoucnu dobře sloužit svým členům.“ (Celá zpráva předsedy je uveřejněna ve Zpravodaji ASZ a také na webu www.asz.cz )
Půda, restituce, byrokracie
Letošní valná hromada byla také velmi bohatá na diskusní příspěvky a zajímavé návrhy. Sedláci mohli vyjádřit svá stanoviska a podat návrhy přímo ministrovi zemědělství, který z většiny přislíbil zájem o jejich koncepční řešení. Základním tématem byla půda - např. otázky daní ze zemědělských nemovitostí, systém prodeje státní půdy, úprava uplatňování předkupního práva ke státním pozemkům, aj. Sedláci současně kritizovali nereálnou výši zdanění při převodu majetku farmy v rámci rodiny na nového zemědělce a požadovali zjednodušení fungování PUZČ včetně dořešení mnoha navazujících souvislostí. Nejvíce ovšem zazníval požadavek na bezodkladné řešení nepřístupných pozemků, které sedláci považují za naprostý nonsens, z kterého těží dosavadní nájemci-uživatelé. Delegáti konstatovali, že ve svobodné a demokratické zemi je zcela nepřijatelné, aby se vlastníci nemohli po mnoho let dostat ke svým pozemkům. Požadovali proto jednak odstranění zákonných ustanovení o tzv. „nevyčlenitelnosti“ pozemků a zejména urychlení průběhu pozemkových úprav.
S neztenčenou intenzitou také zaznívaly požadavky na dořešení transformačního procesu a vydávání transformačních pohledávek. Tyto návrhy ministr pro změnu vyslyšel přímo na valné hromadě. Delegátům v zápětí představil návrh speciálního zákona na vypořádání těchto podílů. Pokud bude zákon přijat, znamenal by konec tunelování miliardových majetků oprávněných osob. Skončily by tak předchozími vládami přehlížené krádeže transformačního majetku za bílého dne. Restituenti by se mohli do 90 dnů od podání nové žádosti konečně dočkat spravedlivého vyrovnání, které jim ale před mnoha lety náleželo dle zákona č. 42/1992Sb. Povinnost vypořádat se, by totiž měly i subjekty nově vzniklé z původních ZD. (Celý návrh zákona je ke stažení na internetových stránkách ASZ a bude i ve Zpravodaji).
Třetím nejčastěji diskutovaným tématem a zároveň i trvalou aktivitou ASZ je snaha o eliminaci otřesné byrokracie. Asi nejlépe tento tristní stav ironicky vystihl Jiří Kejkrt z ASZ Mělník. Detailně popsal v praxi nesplnitelné absurdity například v zákoně o rostlinolékařské péči či stejně nesmyslné požadavky celníků u administrace vratky spotřební daně ze zelené nafty.
V neposlední řadě byla také konstatována postupná užší spolupráce s dalšími nevládními organizacemi, které jsou názorově a programově blízko ASZ. Dokladem toho byla také přítomnost a zejména vystoupení prezidenta Společnosti mladých agrárníků ČR Pavla Moulise.
Z usnesení
Z poměrně rozsáhlého usnesení lze vyjmenovat následující stanoviska a úkoly pro výkonné orgány ASZ: Delegáti valné hromady ASZ zastupující zhruba dvě tisícovky sedláků, zcela jednoznačně podpořili návrh ministra zemědělství na vydání zákona pro vypořádání majetkových podílů v návaznosti na provedenou transformaci zemědělských družstev. Zároveň důrazně vyzývají ty povinné osoby, které se dosud spravedlivě nevypořádaly s oprávněnými osobami, aby tak učinily. Kancelář ASZ bude také pracovat na shromažďování judikátů soudů všech stupňů, které rozhodovaly v restitučních řízeních ve prospěch oprávněných osob.
V dalším období se předsednictvo ASZ bude v maximální míře věnovat řešení tzv. nepřístupných pozemků. Delegáti dále uložili pracovat na řešení převodů závazků a nároků zemědělských podnikatelů - fyzických osob ke státním orgánům v rámci převodu farem (PGRLF, SZIF, PF ČR, Mze) a i mimo opatření Předčasné ukončení zemědělské činnosti. Zároveň byl uložen úkol dál usilovat o odbourání daňových zátěží v rámci těchto převodů.
Valná hromada uložila vedení ASZ iniciovat úpravu zákonných norem na plnění hygienických standardů producentů potravin podle objemu zpracovávané produkce. Podobné změny budou iniciovány také u evidenčních a kontrolních mechanismů ve všech oblastech zemědělství (diferenciace podle velikosti farem).
ASZ bude dále pokračovat ve všech dosud nedořešených otázkách jako například: odstranění byrokracie u zelené nafty včetně úpravy limitů či úředníky dosud stále odkládané záležitosti sdružených dodávek mléka a bezúročných půjček.
Delegáti mimo jiné také konstatovali, že fungování Krajských informačních středisek (KIS) je v podstatě neopodstatněné a jedná se o zbytečné vyhazování státních peněz. Současně navrhli také zabývat se principiální změnou informačních toků.
V dalších usneseních valná hromada ASZ uložila znovu navrhnout možnost uplatnění výdaje za nákup půdy jako výdajovou položku do účetnictví, upravit konkrétní podmínky v ose II. PRV u opatření meziplodiny a biopásy, ale také změnit definici mladého začínajícího zemědělce nad současný rámec vymezený zemědělským zákonem.
Volby
Vzhledem ke skončenému tříletému mandátů zástupců ASZ ve výkonných funkcích, byla část dne valné hromady samozřejmě věnována volbám. V nich Rada, která byla nominována z jednotlivých regionů, podle stanov rozhodla o následujícím novém vedení ASZ ČR: Během dalšího volebního období (2007 - 2010) bude nejvyšší funkci v Asociaci soukromého zemědělství ČR opět zastávat dosavadní předseda Stanislav Němec. Podporu mu vyjádřilo přes 90% přítomných členů Rady ASZ. Zcela se však obměnily posty místopředsedů ASZ. Novou místopředsedkyní ASZ se stala Eliška Kravcová z regionu ASZ Přerov. Dalším zástupcem předsedy byl zvolen Václav Perník, ml., který je v současné době také předsedou ASZ Český Krumlov.
K částečným změnám došlo také při volbě nových členů předsednictva. Novými posilami jsou: Jiří Kejkrt, předseda ASZ Mělník, Zdeněk Brožek z ASZ Jablonec, Liberec, Semily, Jan Basař z ASZ Trutnov a Emil Beer z ASZ Kladno, Beroun. V nejvyšším výkonném orgánu asociace naopak zůstávají: Jan Miller z ASZ Praha, Arnošt Pleskot z ASZ Pardubice, Chrudim, Jan Štefl z ASZ Jindřichův Hradec, Jaroslav Jiránek z ASZ Náchod, Josef Stehlík z ASZ Kladno, Beroun, Jan Staněk z ASZ České Budějovice, Jan Kadlec z ASZ Prostějov a Roman Noll z ASZ Kolín, Kutná Hora, Nymburk.