Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) proto v zastoupení svých členů - kolegů farmářů - vyjadřuje jasné rozhořčení nad tím, že Vláda ČR tuto do očí bijící nespravedlnost dál drze prodlužuje. Podpořili jsme již v předchozích měsících několik dopisů vládním činitelům, a to ve spolupráci s Asociací farmářských tržišť, s Ovocnářskou unií ČR či Zelinářskou unií Čech a Moravy. Požadovali jsme mimo jiné vysvětlení, čím je prodej potravin v omezeném prostoru supermarketu z hlediska přenosu viru méně rizikový než prodej čerstvých potravin na farmářském trhu, tedy v otevřeném prostoru. Odbornou a uvěřitelnou odpověď jsme nikdy nedostali. Vláda se dokonce už ani neobtěžovala odpovědět na dopis kolegů z Asociace farmářských tržišť ze dne 3. března 2021.
Přišlo jaro a s ním pochopitelně další produkční sezóna, kterou nelze nijak odsunout. Pěstitelé mají nebo připravují na prodej novou sadbu, budou mít v brzkých týdnech jarní zeleninu a vůbec nevědí, jestli budou mít možnost něco prodávat, či budou sedět doma tak jako loni na jaře. Na jednu stranu politici v této zemi vehementně řeší nedostatek české zeleniny, ovoce nebo nedostatečné nabídky českých masných a mléčných výrobků, populisticky se vymýšlí různé kvóty na české potraviny v regálech obchodů, směřují sem dotační peníze, ale přitom se zemědělcům z nepochopitelných důvodů odpírá možnost prodávat na farmářském trhu. Je zřejmé, že vláda nemá odpověď na otázku, kterou si musí položit každý rozumně uvažující člověk, proč si i v době nouzové stavu může vystát frontu u pokladny, aby si koupil ředkvičky či salát v klimatizovaném supermarketu, ale nesmí si je koupit na čerstvém vzduchu na tržnici přímo od farmáře. V žádném případě nezpochybňujeme riziko nákazy a nebezpečnost virového onemocnění Covid, ale odmítáme být obětí podle našeho názoru absurdních a diskriminačních opatření.
Proto vyzýváme Vládu ČR, aby buď jasně a odborně doložila podstatný rozdíl v riziku nákazy mezi oběma formami prodeje zemědělské produkce, anebo aby farmářské trhy opět s potřebnými protiepidemiologickými podmínkami povolila. V jiném případě totiž jde o evidentní a cílenou diskriminaci této formy prodeje potravin a potažmo i určité skupiny zemědělců.
Mgr. Ing. Jaroslav Šebek, předseda ASZ ČR, 24. 3. 2021