Odpočinkovou část tvořily lázeňské procedury, výlet s koupáním v termálech v Podhájské a návštěva vesnice Hrušov, která je proslulá folklórním festivalem „Hontianská paráda“. V Hrušově byla pro nás připravena ochutnávka místních specialit pečených přímo před námi v historických venkovních pecích a vystoupení folklórního souboru.
V programu samozřejmě nechyběla ani návštěva sklípku, spojená s muzikou, zpěvem a ochutnávkou vín.
V rámci odborného programu jsme navštívili celkem 5 soukromých zemědělských farem různé velikosti a zaměření, jedno bývalé „JRD“, dnes tzv.“ Společnost agropodnikatelov“, a Státní hřebčín Topoľčianky.
Ve vesnici Plášťovce jsme viděli jednak farmu, která se zabývala pouze klasickou zemědělskou výrobou, převážně pěstováním obilí a řepky, dále farmu provozující kromě zemědělské výroby agroturistiku - ubytování a jízdu na koních. Tyto farmy měly své soukromé majitele, ale nevznikly na základě rodinných farem. Nejen tím, ale i celkovým stavem se v negativním slova smyslu lišily od dalších dvou klasických rodinných farem. První z nich farma rodiny Hindických ve vesnici Medvecké začala hospodařením otce na 3 ha půdy zděděných po rodičích, na kterých pěstovali zeleninu. Dnes má farma 400 ha, na dalších 1000 ha provádí služby pro ostatní zemědělce. Na farmě pracují oba synové s manželkami a 3 zaměstnanci.
Druhá farma pana Kissa z Želiezovců se zabývá pěstováním zeleniny na 700 ha zemědělské půdy. Na 500 ha vybudoval pan Kiss závlahový systém s podporou fondů EU. I jeho rodina
začínala s 5 ha zemědělské půdy, které patřily jeich rodičům a které si museli Kissovi vysoudit od místního JRD.
V pořadí pátou farmou bylo hospodářství zprivatizovaného „štátného majetku“ v Tekovských Lužanech. Kromě klasické zemědělské výroby zde majitel pan Duvaj a jeho dcera chovají
bažanty, polní zajíce, ovce, koně a zajímavé maďarské plemeno prasat „ Mangalice“, které se chová pastevně a jeho zvláštností je sádlo bez cholesterolu.
Všude jsme byli velmi mile přijati a diskuze nevázla. Mezi největší problémy soukromých zemědělců na Slovensku stejně jako u nás patří boj o půdu s původními
držiteli a v současnosti i se zahraničními společnostmi.
Zájezd byl perfektně zorganizován cestovní kanceláří Lingua Tour Beroun a všichni účastníci byli s jeho průběhem spokojeni.
Květa Mošnová, ASZ Pelhřimov