Výstava přináší pohled na poválečná léta v Československu, zvláště na období nástupu komunistické strany k moci, násilnou kolektivizaci zemědělství a takzvanou „Akci K“. Kritická 50. léta jsou zde zachycena prostřednictvím dobových textových a fotografických panelů a trojrozměrných předmětů. Přibližují nejen politickou situaci v naší zemi, ale především nezákonnosti páchané na občanech vlastní země - mj. vystěhovávání sedláků, vyvlastňování půdy a majetku, vysvětlují původ slova „kulak“, první a druhou vlnu Akce K., první pokusy o rehabilitaci v 60. letech, osudy vystěhovaných sedláků, průběh restitucí a obnovu soukromého hospodaření a zemědělského podnikání v 90. letech. Výstavu doprovází videoprojekce reportáží s rozhovory osob postižených komunistickým režimem.
Výstava je určena především školám - lektorský program se zaměřuje na druhé stupně základních škol, víceletá gymnázia a střední školy. Mladým lidem, ale i široké veřejnosti chce NZM přiblížit historicky ne vždy snadný život lidí v zemědělství a především nezákonnosti, k nimž docházelo v době vlády komunistického režimu. Tato výstava zároveň vytváří základ pro budoucí stálou expozici „Léta zkázy a naděje“ připravovanou k otevření na jaře příštího roku na pobočce NZM Praha v Muzeu českého venkova na Zámku Kačina u Kutné Hory.
Kontakt: Mgr. Lubomír Maršík, Národní zemědělské muzeum Praha - public relations (Kostelní 44, 170 00 Praha 7 - Letná), tel: 233 376 012, fax: 233 372 561, e-mail: 7noy37h488ECZ94WHgMwO1p