- Kontrola a odsouhlasení zápisu z minulého jednání
- Zpráva o aktivitách sekretariátu mezi dvěma předsednictvy
- Zpráva o jednání GEOPA ( organizace zaměstnanců v zemědělství)
- Odsouhlasení společného rozpočtu COPA/COGECA na rok 2003
- Diskuse a reflexe nad závěry pracovní skupiny sektoru vína COPA/COGECA o budoucnosti evropského sektoru vína
- Debata o střednědobé revizi CAP (Mid-Term Review tj. návrh na změnu Společné Zemědělské Politiky) po roce 2006
- Další diskuse nad předloženým návrhem o vnitřním vývoji organizace COPA a její reorganizace v souvislosti s přijetím nových členů z kandidátských zemí
- Příprava První konference farmářů EU a ASIE, která se bude konat 9.a 10.ledna 2003
- Různé
Hlavními závěry z tohoto jednání jsou velmi praktické informace, jako například, že sekretariát je připraven diskutovat o personálních změnách a je připraven posílit někým z kandidátských zemí svůj tým. Podmínkou je nejen znalost evropské problematiky zemědělství, ale zejména dva jednací jazyky, angličtina a francouzština.
V rámci rozpočtu na rok 2003 ve výši 4,32mil EUR, je kalkulována částka z kandidátských zemí podle smlouvy z Kodaně výši 228 tisíc EUR ze všech deseti států. V rámci rozpočtu proběhla diskuze, která se soustředila na úspory v rozpočtu, zejména na překladatelskou a tlumočnickou činnost a s největší pravděpodobnosti COPA a COGECA sníží ze současných 5.ti jednacích jazyků na svých jednáních na dva.S tím některé státy nesouhlasí a chtějí v této souvislosti i snížit svůj příspěvek do společného rozpočtu.
Debata o reformě Společné Zemědělské politiky se soustředila na navrhovaný tzv. decoupling, což znamená oddělení závislosti výše přímých plateb na produkci. Návrh reformy byl velmi podrobně prodiskutován jak z hlediska výhod, ale i nevýhod pro zemědělce.Byl diskutován jak tzv.horizontální dopad kde za největší výhody jsou považovány:
- Větší flexibilita producentů při rozhodování co chtějí nebo nechtějí pěstovat
- Lepší orientace na trh
- Zjednodušení
- Snížení tlaku z WTO
- EU by nemohla bránit tzv. „blue box“ což by zlepšilo posici EU v jednání s WTO o přístupu na trh a exportních dotacích
- Sblížily by se posice EU a US pře jednání WTO
Možné nevýhody:
- Pravděpodobný negativní dopad na producenty v příjmech
- Negativní dopad na jejich družstva jako výsledek změny v produkci
- Snížení produkce v obtížných oblastech
- Možný dopad na farmáře, pracující na pronajaté půdě
- Oslabení politických cílů jako je např. bezpečnost potravin,stabilita dodavatelů, farmářské ceny
- Pravděpodobně to povede k dalšímu tlaku rozpočet EU a další redukci podpory farem
- Může se zvýšit tlak na kofinancování a nacionalismus Společné Zemědělské Politiky
- Může se snížit ochota daňových poplatníků platit Společnou zemědělskou politiku
Na presidiu COPA byly diskutovány i další alternativy metody decoupling.
Podrobně byl probrán i tzv. sektorální dopad, kde probíhala analýza jednotlivých komodit a reakce na závěry pracovních skupin v jednotlivých komoditách.
Dalším důležitým bodem jednání byla vnitřní reforma organizace COPA, která byla iniciována jak presidiem COPA, tak i ale tlakem z kandidátských zemí, které vyžadují zlepšování jejich posice již před 1.květnem roku 2004, protože budou již od roku 2003 přispívat do společného rozpočtu.Tato diskuse nebyla ukončena a předpokládá se pokračování na dalších schůzích presidia. K závěru by se mělo dospět na březnové schůzi.
Dalším bodem jednání byla zpráva o přípravě první konference mezi Evropskými a Asijskými farmáři, která se bude konat 9. a 10. ledna v prostorách COPA/COGECA. Jedná se o první oficiální událost mezi organizacemi Evropských a Asijských farmářů. V rámci této konference proběhne i zkrácená schůze presidia COPA.
Ing. Pospíšil