Farmu se stovkou krav zvládá rodina Cihlářových sama. Za svou práci získala titul Farma roku 2020

iRozhlas.cz
Sdílejte článek
Farmu se stovkou krav zvládá rodina Cihlářových sama. Za svou práci získala titul Farma roku 2020

Obec Milošovice na Kutnohorsku má 19 obyvatel a stovku krav. Farma rodiny Cihlářových, která zde hospodaří po vzoru svých předků, vyhrála první místo v soutěži Farma roku 2020.

Otec se synem se starají o chod farmy, jedna dcera zajišťuje večerní dojení a připravuje krávy na výstavy. Ta druhá, které je teprve 10 let, krávy na výstavách vodí. A maminka je od rána do večera v malé rodinné mlékárně. Vyrábí všechno, co potřebujete takřka každý den: jogurty, sýry, tvarohy… To jsou Cihlářovi z Milošovic na Kutnohorsku. Rodina, která v této vísce s devatenácti obyvateli hospodaří zhruba dvě staletí.

Rodina Cihlářových je důkazem, jak obrovským přínosem v mnoha směrech může být i hospodářství se sedmdesátihektarovou výměrou a méně než několika stovkami kusů skotu. Se svými holštýny, předváděnými všemi třemi dětmi včetně nejmladší, desetileté Káji, dosahují četných titulů na oblastních i národních výstavách.

Pro skvělé mléčné výrobky od maminky Mirky si zvykli jezdit na statek lidé z širokého okolí. A recept? Pravé selské smýšlení, láska k rodné hroudě a zvířatům, nadšení, optimismus a opravdovost čišící z přesvědčení o správnosti zvolené cesty.

Příběh rodiny Cihlářových, jejíž předci patřili mezi starousedlíky obce Milošovice, si můžete přečíst zde: 

https://www.asz.cz/clanek/8382/farma-milosovice-rodiny-cihlarovych-pribeh-viteze-farmy-roku-2020/

Audioreportáž si poslechněte zde:

https://region.rozhlas.cz/farmu-se-stovkou-krav-zvlada-peticlenna-rodina-cihlarovych-sama-za-svou-praci-8644407

Soňa Jindrová  

Přečteno: 949x