"Ještě včera jsme tu uklízeli a natahovali koberce," přiznávali. Dříve než premiér přijel na farmu Petr Gandalovič. Sundal si sako a dostal od farmářů dovoleno se projet traktorem. Poměrně svižně obkroužil vybetonovaný dvůr. "Musel jsem to trochu ohřát, než nasedne premiér," usmál se. Když prý naposledy řídil traktor, ještě ručně přidával plyn.
Cestou necestou, polem nepolem
Pak přijel na statek premiér a modrý stroj s cedulkou farmy Stanislava Němce si také vyzkoušel. "Jděte raději dál od těch předních kol," varoval Gandalovič přítomné při pohledu na Topolánkovo počínání v kabině. Ukázalo se, že dobře věděl, proč přihlížející odehnal.
ČTĚTE TAKÉ: Vláda se zalekla stížností restituentů ve Štrasburku
Premiéra Topolánka traktor neposlouchal.Premiér sice rozjezd zvládl, pak ale začal traktor pod jeho rukama poskakovat. Poté se úplně zastavil, musel couvat, protože by se na dvoře nevytočil. Po "vítězném kolečku" zaparkoval stroj na původní místo. "Musím říci, že to nebylo jednoduché," utrousil při sestupování ze schůdků a smál se o poznání méně, než když do traktoru nastupoval. Zemědělci poté premiérovi nabídli na léto brigádu, ten ji ale odmítl a navrhl za sebe syna. Že prý by to potřeboval víc.
Náladu si posléze napravil v malé soukromé mlékárně na Němcově farmě. Oblékl si čepici, návleky a bílý plášť a po vzoru socialistických pohlavárů si legračně oblečen prohlédl výrobu.
Šampaňské s ovcí
Mirek Topolánek v místní mlékarně.Z mlékárny zamířil společně s ministrem Gandalovičem do stáje a pak na křest. V hale na parkování techniky, která byla uzpůsobena potřebám přednášky, společně šampaňským křtili zvířata. Gandalovič ovci, Topolánek poníka. Petr Gandalovič vzal jako první kůzle do rukou, Topolánek ho s mládětem poníka hned následoval. "Já takhle chovám vnoučata, děti a teď i koně," poukázal premiér na svůj nedávný otcovský triumf. "Ještě včera ty ovce dělaly hrozný humbuk. Báli jsme se, co udělají dnes, ale už se uklidnily," říkali farmáři.
Pak následovala méně zábavná část programu, Topolánek a Gandalovič představovali reformu zemědělské politiky.
Otec majitele farmy Stanislava Němce byl v roce 1958 poslední v okolí, kdo skončil se soukromým zemědělstvím. Tehdy pod hrozbou vězení. Kdyby věděl, že za padesát let bude traktorem jeho rodiny jezdit premiér, divil by se možná víc než pokřtěná ovce.
Autor: Petr Weikert