Samotné tiskovce předcházela neoficiální část programu, kterým byla zejména prohlídka areálu farmy, moderních obilních skladů, strojového parku a dalšího technologického zařízení včetně mlékárny na produkci balkánského sýra. Ministr ani předseda vlády neodolali a vyzkoušeli si řízení traktoru alespoň po areálu. Posléze oba navštívili minikoutek hospodářských zvířat člena ASZ Praha Jiřího Glatta. Sedlák Stanislav Němec seznámil přítomné s genezí vzniku své farmy, která v mnohém odráží postupné začátky soukromého hospodaření v postkomunistickém období po 40 letech násilné kolektivizace. Jako předseda Asociace soukromého zemědělství ČR pak Němec ve stručnosti shrnul základní atributy existence soukromých zemědělců a přítomné také seznámil s pohledem členů ASZ na dosavadní resortní politiku.
Kolem pětadvaceti akreditovaných novinářů poté bylo v oficiální části tiskové konference svědky prezentace reformy zemědělské politiky, jak ji připravilo Mze. Nebylo pochyb, že půjde o zásadní změny v dosavadním vnímání zemědělské politiky. Spravedlivé podnikatelské prostředí, kvalita života na venkově, změna dosavadní průmyslových lánů na živou a osídlenou krajinu, narovnání vlastnických vztahů k půdě, dokončení nápravy majetkových křivd z minulosti, omezení byrokracie v resortu, bezpečnost potravin, liberální politika EU - to byla hlavní témata vystoupení obou vládních činitelů.
Po mnoha letech všemožných snah většiny předchozích resortních ministrů udržet stůj co stůj zakonzervovaný model socialistického zemědělství a pod tlakem kolchozních bossů systematicky zvýhodňovat jednu skupinu zemědělských podniků před ostatními, jde o obrovský posun a změnu politiky Mze. Nebylo již slyšet každoroční programové strašení veřejnosti z blížícího se konce českého zemědělství, pokud nedojde na další a další nesystémové dotace. Ministr zemědělství i premiér jasně deklarovali zájem pracovat pro zemědělství a venkov pomocí jiných cílů a metod. Mezi hlavní cíle tak konečně patří legislativní i faktické zpřístupnění pozemků všem vlastníkům, intenzivní pozemkové úpravy, urychlený doprodej státní půdy, snaha o snížení rizik vodních a větrných erozí, nastavení jednoduchých podmínek k prodejům ze dvora a podnikání vůbec, řešení generačního problému v zemědělství, snaha o nezbytné snížení regulací evropské zemědělské politiky a postupné snižování přímých dotací ve prospěch rozvoje venkova, diverzifikace a vzdělávání apod. Oba politici prezentovali vůli efektivně řešit dokončení transformačního procesu s cílem prosadit vládě navržený transformační zákon.
Je jistě skutečností, že mnohé z těchto priorit Mze mohly, či spíše měly zaznít už loni. Nebo ještě lépe - měly být už realizovány nejméně před 10 nebo 15 lety. Dlouhou dobu ovšem tyto cíle, které mimochodem ASZ ČR propaguje ve svém programu již mnoho let, byly zcela záměrně na okraji zájmu tehdejšího vedené Mze, ale bohužel i většiny zemědělských novinářů.
Této významné akce, kterou pomáhala připravit Asociace soukromého zemědělství ČR, se krom dalších politiků a novinářů zúčastnila celá řada významných hostů jako například prezident Společnosti mladých agrárníků ČR Pavel Moulis, předseda Svazu vlastníků půdy ČR František Janda či zástupce vedení Svazu marginálních oblastí Petr Krogman a další.
Ing. Jaroslav Šebek, tajemník ASZ ČR