Za prioritu pro následující roky Nekula označil propojování vodárenských soustav, hledání dostatečných zásob vody k zajištění zásobování lidí pitnou vodou, ale i zajištění dostatku vody pro energetiku, zemědělství a průmysl. "Budeme v následujících letech vyčleňovat miliardu až miliardu a půl korun ročně v závislosti na připravenosti jednotlivých projektů," sdělil ministr k vodárenským projektům. Podle něho by letos mělo vzniknout až 90 kilometrů nových vodovodů, čtyři úpravny vod, deset vodních zdrojů a vodojemů, na které se napojí až osm tisíc obyvatel a 175 kilometrů kanalizace. "Budeme podporovat výstavbu rybníků a obnovu těchto vodních zdrojů," dodal ministr. Připomněl, že na protipovodňová opatření má jít letos zhruba miliarda korun z evropských peněz i domácích prostředků, zatímco loni to bylo zhruba 982 milionů korun.
Hubáčková jako další z priorit označila i ústavní ochranu vody, neboť tento závazek obsahovalo programové prohlášení nynější vlády. Také ona zmínila potřebu udržení vody v krajině. Ministerstvo životního prostředí podle ní hodlá podporovat i výkup pozemků v projektech obnovy starých rybníků i koryt toků, kde jsou komplikace s vlastnickými vztahy. K dotazu na možné zvýšení cen za odběr podzemních a povrchových vod ministryně sdělila, že v dohledné době to není v plánu.
Světový den vody byl vyhlášen na Konferenci OSN o životním prostředí a rozvoji (UNCED) v Riu de Janeiro v roce 1992. Den se slaví každoročně jako připomenutí významu vody a potřeby udržitelného nakládání s vodními zdroji.
V ČR je pitnou vodou zásobováno více než 87 procent obyvatel, na kanalizaci jsou napojené tři čtvrtiny domácností. Téměř čtvrtina lidské populace ve světě přitom nemá k pitné vodě přístup a na následky nemocí způsobených pitím závadné vody každoročně umírá více než pět milionů lidí.