V Německu je podle správy nejproblematičtějším regionem příhraniční oblast ve spolkové zemi Sasko v místech, kde sousedí s Libereckým krajem, V období od 4. května do 3. června v ní bylo nalezeno 24 kusů uhynulých divokých prasat, u kterých byla nákaza objevena.
V Polsku se na začátku května objevily dva případy uhynulých divočáků s AMP u města Valbřich v Dolnoslezském vojvodství, které sousedí s Královéhradeckým krajem. Uhynulá zvířata byla objevena 15 kilometrů od hranic s ČR.
Podle ústředního ředitele SVS Zbyňka Semeráda uvedené nálezy potvrzují, že AMP je v sousedních zemích na vzestupu v blízkosti hranic ČR. „V oblasti s intenzivním odlovem na severu ČR monitorujeme a vyšetřujeme všechny uhynulé a odlovené divočáky. Zatím jsou všechna vyšetření negativní, ale i přesto AMP v současnosti představuje nejvážnější nákazové riziko,“ řekl.
V Česku byla přijata opatření proti šíření nákazy v pohraničních oblastech Ústeckého, Libereckého Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Byly tu vymezeny oblasti s intenzivním odlovem divokých prasat a od listopadu 2020 se v nich vyšetřují všichni ulovení, nalezení uhynulí i sražení divočáci.
Od 16. listopadu 2020 do 6. června letošního roku bylo v celé vymezené oblasti uloveno a vyšetřeno více než 14.800 prasat, všechna vyšetření byla negativní. Veterinární správa má připravena i další opatření, která budou zavedena v případě, že by se nákaza objevila na českém území.
Veterinární zpráva také upozornila na to, že v Německu se africký mor prasat na konci května objevil na západě země ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko u hranic s Francií v ekologickém chovu domácích prasat. Alarmující je podle veterinářů skutečnost, že nejbližší případy AMP u divokých prasat v Německu se vyskytují více než 500 kilometrů daleko, ve východních spolkových zemích.
SVS na svém webu uvádí, že AMP je velmi nebezpečné nakažlivé onemocnění domácích i divokých prasat a týká se všech plemen i věkových kategorií. Na člověka se nepřenáší. U prasat je charakteristická téměř 100 procentní smrtností. Na nákazu neexistuje léčba ani účinná vakcína. V populaci prasat se může přenášet kontaktem s nakaženým zvířetem i například kontaminovaným krmivem nebo předměty.
Nemoc se od roku 2017 vyskytovala na Zlínsku. Ve vysoce rizikové oblasti vytyčené v okolí krajského města veterináři potvrdili africký mor prasat u více než 200 uhynulých, zastřelených nebo odchycených divokých prasat. Následně se v Česku chorobu podařilo vymýtit.