* Byl jste jedním z autorů návodu na „sebeobranu družstev“ před oprávněnými osobami?
Já jsem byl spolu s tehdejším místopředsedou Svazu zemědělských družstev (dnes Zemědělský svaz ČR, pozn. aut.) Pavlem Patřičným spoluautorem asi dvou kapitol, kde jsme zodpovídali některé nejasnosti kolem transformace.
* Kdo byli další autoři?
Víte, to už je více než patnáct let. Už nevím a ani ji už u sebe nemám. Byl jsem jedním ze čtyř nebo pěti autorů.
* Vy sám se necítíte podezřelý z navádění k nezákonnému jednání?
Já jsem nebyl autorem té pasáže…
* Jaké pasáže? Chápete, že je to dodnes vnímáno jako návod k tunelování družstev?
Mně to zas tak závadné nepřišlo. Ale je to už patnáct let. Mě v roce 2000 také kvůli tomu vyšetřovala policie, ale nic neshledala. I když si teď vzpomínám, že jakousi technickou redakci nad tou brožurkou měl tehdy Jiří Hladík (donedávna ředitel Ústředního pozemkového úřadu, pozn. aut.). Tak ten by vám snad mohl říci více.
* To už jste tři. Vzpomenete si přece jen i na další?
Vlastně na tom ještě pracovala Patricie Polanská (působila pak v Zemědělských a Hospodářských novinách, pozn. aut.) a Jiří Štych (pozdější mluvčí Pozemkového fondu ČR, pozn. aut.).
* Vy jediný jste z nich právník, navíc tehdy svazový a později ministerský, spousta lidí za vámi chodila pro radu, a tak vás všichni mají za duchovního otce dokumentu.
To se přeceňuje. Tehdy jsem publikoval hodně článků v Zemědělských novinách a ve Svobodném slově, takže z toho mohl ten dojem vzniknout. Nakonec jsem dokonce kvůli tomu po nástupu nové ministryně Mileny Vicenové musel odejít z ministerstva zemědělství.
* Dnes jste v Legislativní radě vlády (LRV) a novelu, která má napravit příslušné křivdy, jste prý nedoporučil. Je to pravda?
Ano, ale v podstatě celá komise pro soukromé právo LRV k tomu vydala negativní stanovisko. V té novele je celá řada prvků retroaktivity. Vytvářejí se tam jakési nové povinné osoby.
Vyšlo v týdeníku Týden