Velké množství ryb uhynulo nejprve v polovině minulého týdne, rybáři s hasiči vylovili z vody zhruba 20 tun mrtvých ryb. Další masivní úhyn následoval v neděli ráno. V pondělí vytáhli rybáři s hasiči dalších deset tun ryb a dnes v práci pokračovali. Podle předsedy Moravského rybářského svazu, pobočného spolku Rakvice Zdeňka Blably se dá očekávat ještě dalších 20 tun ryb, které skončí v kafilerním kontejneru. Vedle silně rozmnožených sinic, které měly v minulých dnech ideální podmínky k množení, tedy horko a nízký průtok, viní Blabla z nedostatku kyslíku ve vodě také elektrárnu. Voda, která jde přes ni, se totiž neokysličí, protože se nesetká se vzduchem. Proto rybáři žádali zastavení elektrárny a pouštění vody přes tzv. segmenty, což je zařízení pro zadržení vody v přehradě. Povodí provoz elektrárny zastavilo až v neděli ráno.
Rybáři také společně se zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny změřili obsah kyslíku ve vodě a podle nich ukazují výsledky právě na to, že za úhyn může elektrárna.
Podle Chmelaře je však situace složitější. Souhlasí s tím, že hned po první katastrofické vlně se s rybáři dohodli na možnosti pustit vodu pod segmenty. "U nich se však nachází masivní vrstva sinic. Po úvodním úhynu existovalo riziko, že se do nadjezí v Bulharech dostanou další sinice, které stav zhorší, a v noci spotřebují další kyslík. Proto se podle domluvy s Moravským rybářským svazem pouštěla část průtoku přes elektrárnu z nejspodnějších částí nádrže, kde sinice nejsou, a část pod segmenty," uvedl Chmelař. Ten také uvedl, že problém je v tom, že svaz má několik pobočných spolků a každý požaduje něco jiného, pro Povodí je však relevantní jednání s vedením svazu.
S elektrárnou jsou podle Beštera problémy už od roku 2013, kdy došlo k masivnímu úhynu, který tehdy nikdo nečekal, a na vině byla podle něj také elektrárna. Povodí však podle něj reaguje laxně a dosud podle něj rybářům nepovolilo ani umístit pod dolní nádrž oxymetr, který by měřil obsah kyslíku a na dálku dokázal upozornit na blížící se nebezpečí.
Zdroj: ČTK