Zastaveno. Česko se už nebude soudit o dotaci pro Agrofert, stáhlo žalobu podanou Babišovou vládou

iRozhlas.cz
Sdílejte článek
Zastaveno. Česko se už nebude soudit o dotaci pro Agrofert, stáhlo žalobu podanou Babišovou vládou

Vláda rozhodla o stažení žaloby Česka na Evropskou komisi kvůli blokované dotaci pro holding Agrofert. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Mariana Wernerová. Žalobu podala Babišova vláda kvůli zhruba 800 tisícům korun, které Brusel odmítl Česku za poskytnutou dotaci koncernu proplatit. Důvodem byl možný střet zájmů expremiéra Andreje Babiše (ANO).

„Česká republika již sdělila Soudnímu dvoru EU, že si nepřeje v dotčeném řízení pokračovat. V návaznosti na to by nyní mělo být řízení Soudním dvorem EU zastaveno,“ vysvětlila na dotaz serveru iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva zahraničí Mariana Wernerová.

Projednávání žaloby bylo od začátku roku 2021 pozastavené kvůli tehdy probíhajícímu auditnímu šetření možného střetu zájmu premiéra Babiše v oblasti evropských zemědělských dotací. To mělo případně prokázat, jestli měl Agrofert na dotaci nárok, či nikoliv.

„Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv,“ upřesnila dříve redakci tehdejší mluvčí resortu zahraničních věcí Zuzana Štíchová.

Závěry auditu Česko obdrželo na jaře. Za střet zájmů Andreje Babiše, neinovativnost projektů, ale i podjatost hodnotitelů či zapojení dceřiných firem Agrofertu do plnění jednotlivých projektů vyměřil audit Česku pokutu zhruba 82 milionů korun. Samotného střetu zájmů expremiéra se však týkala jen malá část celkové pokuty.

Dokončením auditu a zveřejněním jeho závěrů pak padly poslední důvody, které stažení žaloby podle resortu zahraničí bránily.

821 tisíc korun

Tok dotací pro Agrofert zastavila Evropská unie na podzim 2019. Jejich celková částka tehdy dosahovala více než šesti milionů korun.

Většinu peněz určených na projekty Agrofertu z Programu rozvoje venkova nakonec Brusel přeci jenom uvolnil. Výjimku představoval projekt modernizace farmy kuřat v Bílovci na Novojičínsku společnosti Schrom Farms, která je dceřinou firmou holdingu Agrofert. Serveru iROZHLAS.cz to dříve potvrdila tehdejší mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Lenka Rezková. Právě tato instituce totiž unijní peníze v zemědělství rozděluje.

Zmíněných 821 tisíc korun představuje částku, kterou měla firmě z expremiérova svěřenského fondu vyplatit Evropská unie. Ta ji ale zaplatit kvůli Babišovu střetu zájmu odmítla. Firma přesto už dopředu peníze ze státní kasy dostala, protože vyplácení dotací funguje na principu předfinancování.

Zbylé projekty ale zemědělský fond koncernu preventivně pozastavil, což se ukázalo jako správný krok, protože podle závěrů auditu by je Brusel Česku také neproplatil. Projekty totiž byly kvůli tehdejšímu expremiérovu střetu zájmů nezpůsobilé.

Pozastavené zemědělské dotace 

Zdroj: Státní zemědělský intervenční fond na základě zákona o svobodném přístupu k informacím
 

„Ze seznamu žádostí předložených společnostmi ze skupiny Agrofert, které v době dopisu ke smírčímu řízení dosud nebyly schváleny nebo již schváleny byly, ale platební agentura je zatím neproplatila, by 37 projektů s žádostí podanou po 1. září 2017 (od tohoto data platí český zákon ke střetu zájmů, pozn. red.) podléhalo zákazu stanoveném v §4c zákona o střetu,“ píší v závěrech kontroloři.

Fond přes svou mluvčí Luďku Raimondovou uvedl, že preventivně pozastavil zhruba třicítku projektů v různých fázích schvalování.

Odmítáme

Bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš střet zájmů od samotného počátku odmítá, společně s právníky holdingu Agrofert trvá na tom, že postupoval v získávání dotací podle práva.

„Obecně platí, že jsem nikdy žádný střet zájmů neměl a v České republice k tomu existuje pravomocné rozhodnutí. Nikdy jsem ani nebyl součástí auditů ohledně střetu zájmů a evropští auditoři se na mne nikdy neobrátili,“ řekl Babiš k otázce na závěry auditu Radiožurnálu.

Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský pak uvedl, že pro vrácení dotací nevidí holding důvod.

„Musíme se ostře ohradit proti tomu, že by daná sankce byla způsobena jednáním našich společností a věříme, že se bude Česká republika proti tomuto rozhodnutí bránit soudní cestou. Jak již dříve Státní zemědělský intervenční fond oznámil, zastavil proplácení dotací společnostem skupiny Agrofert, není nám tedy jasné, jak by daná sankce mohla být udělena za projekty, které byly pozastaveny,“ řekl v minulosti mluvčí pro Radiožurnál.

Naopak současná vláda se rozhodla výsledek auditu přijmout tím, že žalobu nakonec nepodala a podle dřívějších vyjádření ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) bude chtít neoprávněné dotace po firmě ze svěřenského fondu Andreje Babiše vymáhat zpět.

Autoři: Tomáš PikaTereza Čemusová
Zdroj: iRozhlas.cz

 
Přečteno: 656x