Hlavní změna oproti současnému období je ve výši takzvané redistributivní platby, kterou dostávají zemědělci na prvních 150 hektarů půdy, v novém období to bude 23 procent z částky určené na přímé platby, kterou dostávají na hektar půdy. Původně se plánovalo deset procent. Povede to k tomu, že více peněz dostanou malí farmáři.
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) už dříve uvedl, že do zemědělství bude od příštího roku směřovat o sedm až osm miliard korun více než doposud. Spolu s ministerstvem práce a sociálních věcí připravuje program sníženého sociálního pojištění, který by měl podpořit zaměstnanost na venkově. Měly by v něm být až tři miliardy korun, počítá s tím už rozpočet pro příští rok.
Změna nastavení dotací od začátku roku vyvolala několik protestů, které organizovaly Agrární komora a Zemědělský svaze ČR. Upozorňovaly na to, že nastavení dotací povede k omezení chovů, například prasat nebo drůbeže. Svazy, které zastupují velké zemědělské podniky, kritizovaly také větší orientaci na ekologii vycházející z politiky Zelené dohody pro Evropu (Green Deal).
Změnu naopak podporuje Asociace soukromého zemědělství ČR, která sdružuje malé farmáře. I ta má k plánu některé výhrady, vadí jí hlavně velká byrokratická zátěž. Předseda asociace Jaroslav Šebek tento týden řekl, že posun opatření k větší ochraně životního prostředí je pochopitelný.
K návrhu plánu dotací se už vyjadřovala Evropská komise, která ve svých připomínkách uvedla, že by Česko mělo být více ambiciózní v ekologii. Hnutí Duha a další ekologické organizace upozorňovaly na to, že nastavení pravidel dotací nebude dostatečně motivovat zemědělce k péči o biodiverzitu.
Strategický plán už také prošel hodnocením SEA, který posuzuje hlavně koncepce řešení kvality životního prostředí.
zaz snm
Zdroj: ČTK