Celková sklizeň obilovin, tedy včetně kukuřice, bude podobná jako v loňském roce. Dosáhne 8,167 milionu tun, což převyšuje pětiletý průměr o pět procent. "Díky rozšíření osevních ploch se sklidilo více základních obilovin, naopak kukuřice bude méně," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ Radek Matějka. Kukuřice na zrno zemědělci sklidili 604.000 tun, meziročně bezmála o 39 procent méně.
"Letošní sklizeň brambor komplikuje deštivé počasí. Úroda bude ve srovnání s loňským rokem asi o devět procent nižší. Důvodem je úbytek ploch i nižší hektarový výnos způsobený suchým počasím v průběhu vegetace."
"Podobně jako v předchozích letech je produkce obilí řádově o třetinu vyšší než jeho dlouhodobá domácí spotřeba," podotkl Matějka. Pšenice zemědělci sklidili podle odhadu téměř pět milionů tun, o 4,5 procenta více než loni. Úroda ječmene vzrostla bezmála o sedm procent na 1,870 milionu tun. Více bude i tritikále, tohoto křížence pšenice a žita se sklidí téměř 215.000 tun. Naopak klesne produkce ovsa a mírně i žita.
Meziročně nižší je očekávaná úroda okopanin. "Letošní sklizeň brambor komplikuje deštivé počasí. Úroda bude ve srovnání s loňským rokem asi o devět procent nižší. Důvodem je úbytek ploch i nižší hektarový výnos způsobený suchým počasím v průběhu vegetace," uvedla Dagmar Lhotská z oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ. Brambor tak zemědělci letos sklidili podle odhadů asi 614.000 tun. Produkce cukrovky pak klesla o 11,2 procenta na 3,682 milionu tun.
Ekonom BH Securities Štěpán Křeček uvedl, že kvůli nižší sklizni cukrovky lze očekávat další zdražování cukru, a to i proto, že jeho výroba je velmi náročná na spotřebu energií. "České cukrovarnictví se postupně vypořádává s ukončením unijních kvót z podzimu 2017, kdy po 49 letech přestalo být omezováno vyráběné množství cukru. To finančně destabilizovalo některé cukrovary," uvedl.
V důsledku výrazného rozšíření osevních ploch vzroste úroda sóji a slunečnice. U sóji to bude nárůst téměř o 28 procent na 66.000 tun, v případě slunečnice zhruba o devět procent na 57.000 tun. Naproti tomu máku se kvůli propadu osevních ploch sklidí asi o třetinu méně než loni, produkce dosáhne 21.000 tun.
Zemědělci podle prezidenta Agrární komory Jana Doležela hodnotí letošní sklizeň jako poměrně úspěšnou. Upozornil na to, že letos museli kvůli suchu se sklizní spěchat, nejvíce se to projevilo na jižní Moravě nebo v Polabí, kde jsou jedny z nejúrodnějších půd v celém Česku a pěstují se tam náročné plodiny jako ovoce, chmel nebo brambory. "Začátkem léta se zemědělci potýkali také s krupobitím, které se nejcitelněji projevilo na jižní Moravě a ve Středočeském kraji. Sucho poznamenalo v letošním roce také další zemědělsky významné evropské státy jako Francie nebo Německo," doplnil.
mtj zaz snm
Zdroj: ČTK