Vernisáž se konala dne 17. února od 18 hodin za účasti přibližně sta návštěvníků. Slavnostního zahájení se ujal generální ředitel NZM Zdeněk Novák. Mezi významnými hosty nechyběli zástupci České obce sokolské, Junáka, Masarykova demokratického hnutí, Spolku přátel Národního zemědělského muzea, předsedkyně Konfederace politických vězňů ČR Naděžda Kavalírová, předseda Českého svazu PTP Jiří Růžička, tajemník Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslav Šebek a předseda Svazu vlastníků půdy ČR František Janda. Osobně se večera také zúčastnila předsedkyně PSP ČR Miroslava Němcová, senátor Tomáš Töpfer, zástupkyně starosty MČ Praha 15 Lucie Prinzová, starosta města Louny Jan Kerner, potomek agrárního státníka Jan Malypetr a v neposlední řadě zástupce ministerstva zemědělství, vrchní ředitel Jan Šlajs.
Po zahajovací řeči generálního ředitele NZM se ujal slova předseda Společnosti Antonína Švehly Pavel Černý, který seznámil přítomné se samotnou výstavou a prezentoval partnery, díky nimž se mohl tento počin úspěšně uskutečnit. Poté se slova ujal předseda Spolku přátel NZM Miroslav Prokůpek, který ve své řeči vzpomenul historii soch Antonína Švehly a na závěr měla působivý projev předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR Miroslava Němcová. Vyzdvihla význam osobnosti Antonína Švehly pro demokracii v naší zemi, zvláště pak morální hodnoty Švehly jako člověka, kterými se po celý svůj život řídil.
Poté si návštěvníci prohlédli výstavu, která byla doprovázena odborným komentářem Pavla Černého. Mezi vzácnými exponáty je faksimile Ústavy ČSR z roku 1920 ze sbírek Národního muzea, spolu s předměty Švehlova osobního života (buřinka a hůlka). Většinu dokumentů, rodokmen rodu Švehlů a fotografie ze života státníka poskytla kronikářka MČ Praha 15, včetně korespondence s T. G. Masarykem, E. Benešem, Karlem Čapkem a dalšími, která byla následně, po publikování v knize o Švehlovi, předána do Národního archivu. Národní zemědělské muzeum přispělo na tuto výstavu dokumenty převážně hospodářského charakteru a také z fondu Spolku Švehlova ústavu.
Výstavu, kterou lze v Národním zemědělském muzeu navštívit do 17. dubna 2011, doplňuje katalog.
Autor: Pavel Černý