Masivní protesty německých zemědělců v Berlíně

Sdílejte článek
Masivní protesty německých zemědělců v Berlíně

Již téměř sto let se v Berlíně každoročně koná největší zemědělská výstava na světě - Grüne Woche. Zahájení letošního ročníku, které proběhlo 17. ledna, však mělo zcela nečekaný úvod. První den světoznámého veletrhu byl doprovázen obrovskou demonstrací tisíců německých zemědělců, které chtěly vyjádřit svůj nesouhlas k postoji federální vlády k zemědělské politice. Zástupy farmářů protestovaly proti přísnějším ekologickým předpisům, jež požaduje laická veřejnost, a vláda je na popud toho hodlá prosadit. Pro farmáře by však řada z nich byla likvidačních.

Zemědělci přijeli na svých traktorech přímo do centra Berlína, až k Braniborské bráně. Jejich bouřlivý nesouhlas byl namířen především proti připravované reformě zemědělství, která podle farmářů zavádí nová opatření na ochranu životního prostředí, jež nepříznivě ovlivní jejich podnikání. Vláda požaduje například omezení používání hnojiv kvůli znečištění podzemních vod, úbytku hmyzu, dále zavádí i nové označování masa, aby se zlepšily podmínky chovu dobytka.

Na oplátku protestují i ekologičtí aktivisté

Nikdy předtím nebyl veletrh Grüne Woche poznamenán ochranou životního prostředí tak, jak tomu bylo v letošním roce. Napětí mezi farmáři a ekologickými aktivisty, podle nichž má zemědělství na naši planetu devastující dopady, roste. Ekologičtí aktivisté se sešli u Braniborské brány hned následující den a požadovali změnu v hospodaření zemědělců, kteří podle nich přispívají svou činností k urychlování změny klimatu. Co tedy po vládě a farmářích požadují? Především zajistit ochranu klimatu, dobré životních podmínky zvířat, zastavit vymírání hmyzu, čistou podzemní vodu, podporu ekologických a malých zemědělců.

Bohužel tito aktivisté často nemají o zemědělství sebemenší znalosti. V německé politice ale „zelené priority“ rezonují napříč politickými stranami a eskalace napětí mezi městem a venkovem je více než zřejmá.

Neprotestovalo se poprvé

Obdobné protestní jízdy traktorů blokovaly německé silnice již v říjnu loňského roku. Tehdy se jich účastnilo na 40 000 farmářů. Zemědělci jsou obzvláště kritičtí k novému nařízení o použití hnojiv. Vzhledem k vysokému znečištění pitné vody na mnoha místech Německa je podle rozhodnutí vlády nezbytné omezit používání hnojiv a pesticidů, především glyfosátu. Zatímco vodohospodářský průmysl nadále považuje změny za nedostatečné, zemědělci se obávají citelného snížení výnosů a tím i snížení konkurenceschopnosti. Protestující farmáři dále požadovali spravedlivé ceny potravin.

Na traktorech byly umístěny transparenty s nápisy jako „S námi místo proti nám“ nebo „Omlouvám se, ale jinak nebudeme vyslyšeni.“ K projevu politiků a městských obyvatel stálo na plakátech: „Nesejí. Nesklízí. Ale vědí všechno lépe!“ Prezident německého sdružení zemědělců Joachim Rukwied požádal o pochopení farmářů a jejich strachu z budoucnosti. Apeloval na spotřebitele, aby zaplatili vyšší cenu, pokud chtějí mít potraviny, které byly vyrobeny podle vyšších standardů.

Mnozí protestující zemědělci jsou skeptičtí ohledně přechodu od konvenčního k ekologickému zemědělství, jak prosazuje například Braniborsko. To by vyžadovalo například úplnou přeměnu některých technologií a výměnu techniky, což by s sebou neslo velké investiční náklady s nejistou návratností.

„V německém zemědělství je to v současnosti velmi neklidné,“ říká Joachim Rukwied. „Panuje tu veliká nejistota a frustrace. Nutností je dialog a racionální pohled na celou situaci, a to oběma stranami,“ uzavřel Rukwied, který je současně prezidentem evropské farmářské asociace COPA.

Radka Švecová, zdroj: Agri-info.eu



Přečteno: 418x
Katalog farem