Agresivní virus zabíjí i koně

Sdílejte článek
Agresivní virus zabíjí i koně

Do jezdeckého světa proniká epidemie herpesviru. Žijeme ve strachu, lamentují chovatelé. Dříve zdravý kůň padá k zemi, nemůže dýchat a po dvou dnech umírá. I chovatelé v posledních týdnech řeší agresivní virus, který ohrožuje jejich čtyřnohé parťáky na životě. Zatímco se celý svět potýká s covidem, do toho jezdeckého ještě proniká epidemie herpesviru typu EHV-1. Nákaza vypukla ve španělské Valencii už koncem února, kde se konaly mezinárodní závody. Od té doby se nebezpečně šíří Evropou.


Koňský virus způsobuje chorobu rhinopneumonii, která postihuje dýchací systém, ale i nervový aparát. To se pak v krajním případě projevuje obrnou nervů, kůň ztuhne a nemůže se hnout. Zasahuje také reprodukční orgány a u klisen může vyvolat předčasné potraty. Španělské peklo „Je to živé peklo. Žijeme ve strachu, jestli naši koně virus dostanou, nebo ne. Všichni zde viděli zvířata umírat. Koně, kteří vypadali zdraví, o dva dny později zemřeli,“ popsal na konci února situaci ve Valencii jeden z přítomných jezdců. Nákaza tam byla potvrzena u více než 50 koní, několik jich na místě zemřelo a přes 160 zvířat muselo do karantény. Celkem se mezinárodní soutěže zúčastnilo přes 700 koní z různých koutů Evropy.

V reakci na to Mezinárodní jezdecká federace zrušila do 11. dubna většinu evropských závodů, stopka se týká i Česka. „Španělské ohnisko je pravděpodobně nejvážnější, které se v Evropě v posledních desetiletích objevilo, a naše rozhodnutí je založeno na jasně identifikovaných epidemiologických rizikových faktorech,“ oznámila generální sekretářka sportovního svazu Sabrina Ibánezová. Vážnost situace potvrzuje i česká veterinářka Markéta Petráňová. „Herpesviry tu byly vždycky. Rozhodně ale není běžné, aby umíralo tolik koní naráz,“ uvedla pro LN.

Virus hlásí třeba Francie, Belgie, Německo i Slovensko. V Česku se zatím nemoc oficiálně nepotvrdila. „Z pohledu veterinárního dozoru se ale nejedná o nákazu povinnou hlášením, tudíž neexistuje povinnost výskyt viru oznámit,“ řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. Je tedy možné, že se herpesvirus objevil už i v českých stájích. Veterinární správa proto raději nařídila, že koně smí na přehlídky, výstavy, či závody pouze s platným očkováním proti herpesviru. Doteď povinné nebylo, nařízení platí do odvolání. Jako alternativu mohou majitelé koní nechat zvíře vyšetřit na přítomnost viru a doložit negativní výsledek testu.

„Koně se také testují PCR metodou, při které se vzorek odebere hlubokým výtěrem z nozder. Je to opravdu velmi podobné jako u covidu,“ popsala pražská veterinářka Petráňová. PCR test nesmí být starší více než deset dní. Vyšetření se pohybuje v řádu stovek korun, třeba ve Státním veterinárním ústavu v Praze za něj majitel zvířete zaplatí 500 korun. „Nijak to neregulujeme, záleží na dané laboratoři a jejich ceníku,“ uvedl Majer.

Očkování je potřeba opakovat jednou za půl roku a vakcína stojí kolem 500 až 600 korun. Chovatelé ale musí počítat s vyššími výdaji za veterinární úkon, cestu a čas, který lékař se zvířetem stráví. Většina veterinářů s novým nařízením souhlasí. „Já osobně očkování proti herpesviru doporučuji už léta, takže to je dobře,“ míní Petráňová. I u vakcinace vidí jistou podobu s pandemií koronaviru. „Také řešíme různé kvality vakcín a obecně jejich nedostatek na českém trhu,“ doplnila.

Povinné očkování podporuje i prezident Asociace svazů chovatelů koní ČR Jaroslav Dražan. Podle něj se tak budou muset vakcinovat například kobyly při svodu u zápisu do plemenných knih, aby se na místě nepromořovaly. Největší problém u této choroby vidí právě u kobyl kvůli potraceným hříbatům. Preventivní karanténa Státní veterinární správa upozorňuje, že minimalizování rizika nákazy je především na samotných chovatelích. Pokud stěhují koně do nové stáje, měli by zvíře umístit do preventivní karantény. Infekce se šíří vzduchem až na vzdálenost pěti metrů. Nemocný kůň mívá problémy s dýcháním, kašel, vysoké horečky, je apatický a nechce jíst. Projev nejhorších symptomů přitom může nastat až deset dní po nákaze. Ale stejně jako u covidu se virus nemusí projevovat žádnými příznaky.

Podle údajů ministerstva zemědělství, které zahrnují i čistě jezdecké koně, bylo v České republice ke konci předloňského roku skoro 95 tisíc koní, meziročně jich lehce přibylo.

Autor: Magdaléna Langová

Zdroj: Lidové noviny


Přečteno: 847x