Vědci se snaží snížit zátěž sportovních koní, podávají jim ostropestřec

Sdílejte článek
Vědci se snaží snížit zátěž sportovních koní, podávají jim ostropestřec

Dlouhodobá fyzická aktivita u závodních koní vede k poškození jejich jaterních buněk, myokardu a svalů, narušuje také jejich metabolismus. Vědci se tomu snaží čelit doplňky krmiva s obsahem výlisků ostropestřece mariánského. Už nyní mají potvrzené, že výtažky ze semen mají prokazatelně léčivé a regenerační účinky.


„Látky obsažené v semeni ostropestřece mají potenciální vliv na zmírnění nebo prevenci negativních důsledků fyzické zátěže na organismus, mohou pozitivně ovlivnit i energetický metabolismus během samotné fyzické zátěže sportovních koní," uvedla Hana Dočkalová z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Vědci dosud vzájemný vztah ostropestřece a fyzické zátěže sportovních koní podrobně nestudovali. Pokud pozitivní účinek jedné z nejčastěji pěstovaných bylin na koňský organismus prokáží, otevře se tím cesta k použití podobného postupu i na jiná zvířata respektive i na člověka. Výhodou tohoto způsobu léčby je nízký výskyt zdravotních obtíží a snížení výkonnosti.

Výtažky ze semen ostropestřece mariánského se využívají při léčbě toxicko-metabolického poškození jater a chronických onemocnění tohoto orgánu. Nejvýznamnější obsahové látky jsou komplexně známy pod názvem silymarin. Jeho správné dávkování koním nyní vědci testují. „V rámci objektivního posouzení výsledků letos poprvé používáme systém fitness hodinek s GPS a hrudních pásů, které nám umožňují sledování srdečního tepu koní," uvedla Dočkalová.

Ostropestřec mariánský se v současnosti využívá ve farmakologii, jako doplněk stravy u zvířat zejména ke zvýšení denních hmotnostních přírůstků nebo ve veterinární medicíně. Tato bylina je hned po kmínu druhou nejčastěji pěstovanou v ČR na ploše zhruba 2000 hektarů. Díky vědcům z MENDELU nyní zřejmě získá i další využití.

Tříletý vědecký projekt financuje Technologická agentura České republiky a skončí v roce 2022. Výstupy projektu budou vycházet z experimentálního podávání ostropestřecových výlisků v krmné směsi v korelaci s biochemickými parametry krve a to v závislosti na fyzické zátěži koní.

Kontakt pro bližší informace: Ing. Hana Dočkalová, Ústav výživy zvířat a pícninářství AF, tel.: +420 773 996 710, e-mail: hana.dockalova@mendelu.cz

Zdroj: MENDELU.cz


Přečteno: 335x