Na webu je přehledně vysvětleno, kolik Babiš získal na dotacích investičních (3 122 091 667 Kč) a kolik na provozních (8 184 508 333 Kč). „To je ekvivalentní jednorázovému příspěvku přes 58 000 Kč všem matkám samoživitelkám a ještě by zbylo na notebook pro každého žáka II. stupně základní školy. Nebo jinak: kdybychom dotace pro Agrofert za rok 2018 rozdělili mezi učitele, dostal by každý z nich přes 14 000 Kč,“ píší Piráti.
Autoři stránky ještě doplnili upozornění: „Data pocházejí z výročních zpráv Agrofertu. Bohužel, informace o dotacích zveřejňované přímo státem jsou nepřehledné a často jsou v nich chyby. Výroční zpráva Agrofertu prochází kontrolou auditora, data v ní by tedy měla odpovídat realitě. Pro větší názornost byly dotace za celý rok rovnoměrně rozloženy do měsíců.“
Usnesení Evropského parlamentu apeluje na evropské instituce i na českou vládu, aby byl efektivněji řešen problém konfliktu zájmů. Je zde zmíněna také další důležitá věc – zastropování zemědělských dotací, k němuž by mělo dojít v rámci společné zemědělské politiky. Jenže o těchto věcech vyjednává mj. Evropská rada, na které Českou republiku zastupuje právě Andrej Babiš. I to europoslanci kritizují.
„Ta rezoluce se evidentně snaží ovlivnit výsledek auditních procesů v rámci EU. To, že se opírá o závěry mise CONT (Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu), která měla už před svou cestou do ČR o svém výsledku úplně jasno, nemá ani smysl víc rozebírat,“ řekl ČTK k usnesení Babiš. Účastníky kontrolní mise, která se uskutečnila v únoru, Babiš urážel. Šéfku Výboru pro rozpočtovou kontrolu Moniku Hohlmeierovou nazval pomatenou, české europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a Mikuláše Peksu (Piráti) označil za vlastizrádce. Všichni poté čelili výhrůžkám smrtí a nenávistným zprávám. Zdechovský oznámil, že on i jeho rodina museli mít policejní ochranu.
Odkaz na článek: https://www.forum24.cz/11-306-600-000-korun-pirati-zmapovali-kolik-penez-ziskal-babis-na-dotacich/
Autorka: Johana Hovorková
Zdroj: Forum24.cz