Trojice právních předpisů je součástí klimatického balíku „Fit For 55“, který má za cíl snížit emise skleníkových plynů o alespoň 55 procent do roku 2030 a do roku 2050 učinit z Evropy první klimaticky neutrální kontinent na světě.
Pravidla pro hospodaření s lesy a půdou dohodli s parlamentem zástupci českého předsednictví Rady EU loni v listopadu. Do roku 2030 chce EU pomocí normy oproti současným plánům až o 15 procent navýšit schopnost půdy, lesů a mokřadů pohlcovat uhlíkové emise, celkem konkrétně na 310 milionů tun oxidu uhličitého.
Každá země bude mít podle dohody vlastní závazný cíl. Pro Česko je podle ministerstva životního prostředí v tomto směru klíčová obnova lesů, které kvůli kůrovcové kalamitě začaly vypouštět CO2 místo toho, aby jej pohlcovaly jako dříve.
Druhým bodem hlasování dnes bude dohoda o vyšších cílech pro snížení emisí v jednotlivých členských státech v pěti odvětvích, které dosud nejsou zahrnuty v systému emisních povolenek, konkrétně v silniční dopravě, vytápění budov, zemědělství, malých průmyslových provozech a nakládání s odpady.
Pravidla stanovují přísnější emisní cíle ze zmíněných odvětví pro jednotlivé členské země v závislosti na výkonu jejich ekonomik. Německo či skandinávské státy mají do konce desetiletí omezit emise o 50 procent v porovnání s rokem 2005, další západoevropské státy mají cíle mezi 40 a 50 procenty. Česko figuruje s 26 procenty mezi zeměmi východního křídla unie s nejvyššími závazky, zatímco ten zcela nejnižší má Bulharsko s deseti procenty.
Dnes po poledni by europoslanci měli odhlasovat také opatření o takzvané rezervě tržní stability, kam bude umístěno 24 procent všech emisních povolenek jako řešení případné nerovnováhy mezi poptávkou a nabídkou na trhu s povolenkami v důsledku vnějších faktorů. Zástupci EP se na tom s členskými státy dohodli loni v prosinci, když jednali o zpřísnění a rozšíření fungování trhu s emisními povolenkami.
vdv kpa
Zdroj: ČTK