Letošní produkce obilovin podle posledního žňového zpravodajství ministerstva zemědělství dosáhla 7,57 milionu tun. Ozimé pšenice se sklidilo přes pět milionů tun. Letošní úroda řepky je 1,3 milionu tun.
Agrární komora ČR již na srpnové výstavě Země živitelka upozorňovala na to, že českým zemědělců letos jen za pšenici a řepku klesnou tržby o 19 miliard korun. Předseda komoditní rady pro obiloviny a olejniny Martin Volf podotkl, že loni ceny pšenice v létě překročily 8000 korun. Řekl také, že letos se zvětšily rozdíly mezi potravinářskou a krmnou pšenicí.
Komora také uvedla, že letos bude na krmné směsi směřovat větší část úrody, než je obvyklé. V dřívějších letech byl poměr krmné pšenice na skladech zhruba 60 procent, letos to bude spíše 70 procent.
Podle zprávy zemědělského fondu také klesla například cena kukuřice, v červenci se tuna prodávala v průměru za 5318 korun, což je meziročně téměř o 27 procent méně.
Podle posledních dat SZIF za červen se z ČR vyvezlo 247.932 tun pšenice za průměrnou cenu 5830 korun za tunu. Do Česka se za stejné období dovezlo 7716 tun pšenice, z toho největší objem dovozu byl z Ukrajiny, téměř 41 procent, tedy 3133 tun. V předchozích měsících byl největší podíl dovozu ze Slovenska.
Podle zprávy zemědělského fondu byla na Slovensku průměrná cena za tunu potravinářské pšenice v červenci 193 eur, tedy zhruba 4700 korun. Oproti roku 2022 byla nižší o 48 procent. V Polsku tuna potravinářské pšenice na konci července stála v průměru 973 zlotých, tedy asi 5130 korun, uvádí SZIF.
zaz rdo
Zdroj: ČTK