Při nákupu ve slevové akci je sice nyní někdy se štěstím můžete koupit zhruba za 45 korun, obvykle ale čtvrtkilové balení nepořídíte levněji než za 60 korun. Potvrzují to i údaje od statistiků. Zatímco loni v srpnu stál podle Českého statistického úřadu kilogram másla v průměru 155,50 koruny, nejnovější údaje z letošního srpna uvádějí částku 195,77 koruny.
Proč je nyní máslo tak drahé? Podle agrárního analytika Petra Havla je to hlavně kvůli přirozeným vlastnostem mléka, z něhož se máslo vyrábí. „V létě má mléko nižší tučnost, a tím pádem k výrobě kilogramu másla potřebujete víc litrů mléka, což zdražuje náklady,“ vysvětlil Havel. Tento stále se opakující cenový výkyv potvrzují i dlouhodobé statistiky. Nižší ceny másla se každoročně drží v první polovině roku, jeho cena potom výrazně pravidelně stoupá v období zhruba od července do ledna.
Vyjma másla se ceny ostatních potravin teď příliš nemění. Zemědělci a zelináři každopádně řeší dopady špatného počasí, které letos panovalo. „Na vrtochy počasí jsou zemědělci zvyklí, ale letošní rok byl v tomto ohledu skutečně extrémní,“ řekl prezident Agrární komory Jan Doležal. Museli se vyrovnat s brzkým teplým jarem, silnými dubnovými mrazy, přívalovými dešti způsobujícími povodně a místy i krupobitím. „Poškodilo to především ovocné stromy, vzešlou zeleninu nebo vinnou révu, což se ostatně projevilo na letošní úrodě. Škody utrpěli také školkaři,“ připomněl Doležal.
Nejhůř dopadli ovocnáři, kvůli dubnovým mrazům dokázali sklidit jen asi čtvrtinu běžné úrody. „Největší propad je u jablek a třešní, kde sklizeň poklesla o 80 procent, zhruba dvoutřetinový propad je u višní nebo švestek a asi jen polovinu jsme sklidili u meruněk, rybízu či jahod,“ konstatoval předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík. Sklizeň jablek skončí v těchto dnech, ale už během podzimu budou všechny v tuzemsku vypěstované plody vyprodány. „Po Novém roce uvidíme, jaké ceny dovozových jablek nasadí obchodní řetězce, když na trhu bude chybět česká konkurence,“ podotkl Ludvík.
Špatná sezona i pro zelináře
Extrémní výkyvy počasí se podepsaly i na produkci zeleniny. „Nejvíce zasažené byly cibulové a košťálové druhy, kořenová zelenina, ale třeba i brambory,“ zhodnotila tajemnice Zelinářské unie Zuzana Přibylová. Co se ceny zeleniny týče, bude záležet na vývoji na evropských trzích. Nejvíce zákazníci samozřejmě ušetří, když ji budou nakupovat přímo od farmářů. Kam se mají vydat, prozradí mapa pěstitelů uvedená na webových stránkách Zelinářské unie.
Velké rozdíly v cenách letos hlásí zejména pěstitelé brambor. Zatímco oni za kilogram dostanou od obchodníků jenom pětikorunu, při prodeji ze dvora se ceny pohybují kolem 12 až 15 korun za kilogram. „Spotřebitelské ceny v řetězcích při akčních nabídkách začínají na deseti korunách za kilogram, avšak mimo akce se pohybují kolem 25 korun za kilogram,“ zaznamenal předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček.
Sklizeň brambor ovšem ještě zdaleka neskončila, dokonce je výrazně pomalejší než v předchozích letech. „Na řadu míst totiž nemohou vjet, protože je to podmáčené a zemědělské stroje by tam zapadly,“ vysvětlil agrární analytik Petr Havel. Kupříkladu na Vysočině je tak zatím sklizena jen necelá třetina ploch brambor. Navíc se na jejich produkci významně podepsaly i nedávné povodně. „Část produkce kvůli nim nebudeme schopni uplatnit na trhu a některé brambory budou muset být zlikvidovány nebo využity v bioplynových stanicích,“ posteskl si Králíček.
Nižší hektarové výnosy než v minulých letech letošní sklizeň přinesla také u hlavních plodin, tedy obilovin a olejnin. „Například u řepky jsme zaznamenali pokles hektarových výnosů přibližně o 20 procent,“ konstatoval předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. To se projevuje na nižším zisku. „Výkupní ceny nemusí pokrýt výrobní náklady, což je pro zemědělce obtížná situace,“ konstatoval Pýcha. To ovšem zákazníka příliš nemusí zajímat.
Nízkými výkupními cenami trpí zejména menší farmáři. „Kombinace nižší sklizně a zároveň nižší ceny, než byla v předchozích letech, má za důsledek to, že zemědělci nebudou mít úspěšný rok ani co se týká sklizně těch nejvíce zastoupených komodit,“ dodal člen Předsednictva Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík.
Autor: Jiří Janda
Zdroj: Deník.cz