Předseda Okresního mysliveckého spolku Příbram Zdeněk Dubský dnes ČTK řekl, že také nemá žádné zprávy o škodách na hospodářských zvířatech způsobených vlky. K tomu, zda tele u Lázu zadávil vlk, nebo uhynulo z jiného důvodu, neměl informace.
Fišer připomněl, že pro vlka je lesnatá krajina Brd bez významného osídlení a s dostatkem přirozené potravy, již tvoří především srnec, prase divoké nebo jelen, vhodným a přirozeným prostředím k životu. Výskyt vlka v Brdech byl potvrzen v létě 2023. „Strhy jelení zvěře se od té doby objevují a laň u Lázu byla velmi pravděpodobně také ulovena vlkem,“ míní Fišer. U telete nalezeného ve stejné oblasti jde podle něj o podobný případ jako loni u Nových Mitrovic a není možné říct, zda ho ulovil vlk, nebo uhynulo a následně se stalo kořistí lišky, krkavce, vlka či prasete divokého. „V CHKO Brdy a blízkém okolí zatím nebyla žádná škoda způsobená vlkem prokázána,“ dodal Fišer.
Podle starosty Lázu Antonína Kropáče (nez.) se obcí šířily nepravdivé zprávy, že usmrcená zvířata má na svědomí vlčí smečka o 50 kusech, proto se v Lázu v úterý konala beseda s odborníky na téma vlci v Brdech a ČR. „Zájem o besedu byl velký, bylo 50 míst k sezení a lidé i stáli. Věřím, že se podařilo lidem předat známé informace, zodpovědět dotazy a hlavně rozptýlit obavy z vlka,“ uvedl Fišer. Obdobnou besedu chce správa CHKO uspořádat i na druhé straně Brd na území Plzeňského kraje.
Pokud se prokáže, že šlo o útok vlka, mají chovatelé nárok na náhradu škody, v oblastech s trvalým výskytem vlka stát také poskytuje dotace na zabezpečení stád a případně hradí i další náklady, které jsou se zvýšenou péčí o stáda spojeny. Ve Středočeském kraji se vlk nedávno objevil na dálnici D1 mezi 13. a 14. kilometrem, kde ho srazilo auto. Další případ byl hlášen u Samopší na Kutnohorsku, kde zřejmě vlk potrhal ovci.
Zdroj: ČTK