Biofarma Sasov v opozici: slintavka a kulhavka je neděsí, problém jsou opatření

Deník.cz
Sdílejte článek
Biofarma Sasov v opozici: slintavka a kulhavka je neděsí, problém jsou opatření

České zemědělce děsí slintavka a kulhavka (SLAK), která se vyskytuje nedaleko od hranic. Pokud by se nákaza dostala do chovů v Česku, hrozila by jejich plošná likvidace, problém by rázem byl také s exportem hovězího masa. Biofarmu Sasov v Jihlavě neděsí tolik nemoc, jako spíše opatření.

Opatření proti zavlečení nákazy Biofarma Sasov na kraji Jihlavy však dodržuje. „Chováme ale skot pastevním způsobem a tam není tak velké riziko zavlečení nákazy prostřednictvím vozidel nebo lidí. Paradoxně největší obavy tak nemáme z nákazy, ale z opatření, která jsou zastaralá a hlavně zbytečně nehumánní,“ uvedl majitel biofarmy Josef Sklenář.

Deník zajímalo, jaká opatření má konkrétně na mysli. „Jde o utrácení jakýchkoliv zvířat. Zatím nenakažených zvířat v ochranném pásmu, ale dokonce i v zasažené farmě. Je to nemoc, kterou zvířata zvládnou. Zdravotním komplikacím souvisejícím se SLAKem, především záněty vemen u vysokoprodukčních dojnic, se dá čelit skvělou veterinární péčí, co v republice máme,“ zdůraznil Sklenář s tím, že na SLAK existuje vakcína a dá se postupovat i v tomto směru preventivně.

Míní, že by bylo neomluvitelné nevyužít moderních prostředků, které jsou k dispozici, aby byl český chov uchráněn. „Utrácení zvířat je v tomto případě skutečně zastaralý, chce se mi říct primitivní, postup ke zdolání nákazy. V určitou chvíli by se mohlo stát, že si všechny zvířata utratíme a vlastně již nebudeme mít co chránit ani tímto brutálním postupem,“ dodal. Rád by změnil pravidla dříve, než se začnou praktikovat postupy, které všechny děsí.

Josef Sklenář také zdůraznil, že slintavka a kulhavka nemůže ohrozit zdraví a životy lidí. Případy přenosu na člověka byly v minulosti naprosto ojedinělé. Podle něj se jedná o nemoc, která je v dnešní době zvládnutelná a to i u nakažených zvířat. „Veterinární péče je u nás na velmi vysoké úrovni a já jsem přesvědčen, že každý z veterinářů vnitřně cítí, že jeho posláním je zvířata léčit a ne je utrácet,“ řekl Sklenář.

Proto nyní apeluje na kolegy zemědělce, veterinární lékaře a na ministerské úředníky. „Zamyslete se  prosím  nad tím, zda půjdeme zastaralou a v dnešní době podle mě i eticky nepřijatelnou cestou, nebo zda našim dětem zachováme nejen vlastní mléčné výrobky a hovězí maso, ale také ukážeme řešení citlivé ke zvířatům i k jejich chovatelům,“ vzkázal.

Zdroj: Deník.cz

Přečteno: 696x