„Drahé potraviny jsou klíčový problém pro miliony Evropanů. Ti musí volit mezi kvalitou a kvantitou,“ řekl chorvatský europoslanec Tomislav Sokol z nejsilnějšího poslaneckého klubu, evropských lidovců. Upozornil, že podle statistických údajů mezi lety 2015 až 2024 ceny potravin a nápojů vzrostly o více než 40 procent. Výrobky mívají odlišnou cenu v různých zemích a někde jsou až třikrát dražší. „Je možné, že existuje kartel nadnárodních firem, které diktují ceny. Poškozuje to hospodářskou soutěž a spotřebitele,“ prohlásil a vyzval EK k zásahu.
„Spravedlivá cena pro všechny je symbolem rovnosti. Vysoké ceny vedou k výběru výrobků nevalné kvality, což má nejhorší dopady na nejchudší rodiny. Nekalým obchodním praktikám musíme čelit,“ uvedla italská socialistka Camilla Lauretiová.
Eurokomisař Kostas Kadis přičetl „bezprecedentní zvýšení cen potravin“ pandemii a ruské válce proti Ukrajině. V průměru se ceny mezi lety 2020 až 2023 zvýšily o 24 procent, ale v některých zemích stouply ještě více, v Maďarsku vzrostly až o 50 procent, řekl. Trend podle něj ovlivňují i vysoké náklady v zemědělství, především ceny energií.
Od loňského února se ale podařilo ceny potravin „výrazně stabilizovat“, uvedl Kadis. Tento výsledek přičetl opatřením EK, zatímco za rozdílné ceny může podle něj i to, že v některých členských zemích není ochrana hospodářské soutěže „dokonalá“. Připustil však, že konkurence v dodavatelském řetězci „má strategický význam“.
„Nesmíme nikdy zapomenout na důvod vysokých maloobchodních cen, a tím je ruská válka proti Ukrajině. Ta zapříčinila zdražení energií, což zvýšilo ceny zemědělských produktů a potravin,“ zdůraznil polský ministr pro evropské záležitosti Adam Szlapka, jehož země nyní předsedá Radě EU. „Je ale pravda, že ceny potravin v posledních letech rostou rychleji než jiného zboží,“ připustil. Za povzbudivé nicméně pokládá, že od loňského roku ceny opět klesají.
„Je to chyba Ruska, (amerického prezidenta Donalda) Trumpa, Číny a prostě druhých. Ve skutečnosti ale EU není schopna zhostit se své odpovědnosti. Za zdražování může EU a její zelená politika, která zvyšuje ceny energií, a výrobci to přenášejí na spotřebitele,“ prohlásil Gilles Pennele z řad francouzské krajní pravice, která chce problém řešit zrušením daně z přidané hodnoty na základní potraviny.
Milan Syruček
Zdroj: ČTK