Hladina Bošileckého rybníku na Třeboňsku za poslední měsíc klesla o pětinu. Rybáři aktuálně každé ráno měří obsah kyslíku ve vodě. „V těchto teplých dnech je denní odpar jeden až dva centimetry,“ říká předseda představenstva Rybářství Třeboň Josef Malecha.
Suché je i pole poblíž Bechyně. V běžném roce by tam už kukuřice měřila dva metry a nasazovala klasy. Místo toho se listy brání výparu vody tím, že se stočí. „Tady už je ten nedostatek extrémní,“ míní předseda zemědělského družstva v Nemějicích Miroslav Hron. Farmáři tak o část úrody kvůli suchu přijdou.
Sucho doprovázené kůrovcovou kalamitou několik let decimuje i lesní porosty na Dačicku. Jejich obnova je pak velmi složitá. Mladé stromky na vyschlých holinách velmi často nepřežijí.
Voda z rybníka se znovu čerpá
Kvůli suchu a náporu turistů dochází voda i v některých rekreačních oblastech. Některé obce proto musely začít čerpat vodu ze zdrojů, které dříve zrušily. To se týká třeba Hnačova. Po modernizaci vrtů tam sice přestali čerpat užitkovou vodu z rybníka, letos jsou ale čerpadla znovu v provozu.
„U každého zdroje je posilující vrt, nicméně s tou vodou jsme na doraz a hlídáme si, aby se nestalo, že dojde,“ vysvětluje starosta obce Jiří Šebesta (nestr.).
Zadržet vodu v krajině se snaží lesníci na Českokrumlovsku. Vytvořili kaskádu nových tůní, kterých vyhloubili celkem patnáct. Tůně podle nich zlepšují mikroklima i podmínky pro živočichy a rostliny.
na videoreportáž se podívejte zde.
Autor: pez
Zdroj: ČT24.cz