S ohledem na letošní propad produkce pícnin z důvodu nepříznivého počasí vyslyšelo Ministerstvo zemědělství (MZe) apel Asociace soukromého zemědělství ČR a změnilo podmínky zatížení VDJ pro dotační podpory. Zemědělci, kteří se kvůli suchu dostanou pod požadovanou minimální intenzitu chovu, budou podle MZe moci u podpor ANC, AEKO a EZ podat „Ohlášení vyšší moci výjimečných okolností mimo plochu bez předtisku“. Postup pro podání je zveřejněn na stránkách SZIF, samotný formulář je dostupný po přihlášení na Portálu farmáře na odkazu - SZIF CAAS Přihlášení. Ohlášení o zásahu vyšší moci mohou podávat zemědělci elektronicky až do 30. září letošního roku (respektive dalších 15 dnů při pozdějším zjištění následků sucha).
Naopak apel některých zemědělců ze zemí EU na Evropskou Komisi týkající se řešení propadu cen mléka zatím k úspěchu nevede – podle kuloárových informací se v rámci EU nepřipravují žádná speciální opatření. EU sice hodlá na podzim aktualizovat stávající směrnici o nekalých obchodních praktikách, což se trhu s mlékem, respektive podnákladových spotřebitelských cen mléka a mlékárenských produktů také týká, otázkou ale je, zda a jaké změny budou nakonec přijaty. Bylo by ale žádoucí, aby byly alespoň nějaké stále se rozšiřující praktiky zpřesněny, například doba trvání slevových akcí, které mohou narušovat hospodářskou soutěž, a také mást spotřebitele ohledně skutečné hodnoty nakupovaných potravin.
Uplynulý týden došlo také k definitivnímu rozhodnutí, které se již nějakou dobu čekalo – totiž k tomu, že společnost Zetor Tractors ukončí po 80 letech výrobu traktorů v Brně. Důvodem je růst nákladů na výrobu v EU, zatímco materiál v Indii nebo Číně je zhruba o 35 procent levnější. V Brně nicméně zůstane centrála společnosti, obchod i distribuce dílů.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dokončilo projekt takzvaných akceleračních oblastí pro výstavbu fotovoltaických a větrných elektráren. Výsledkem je redukce těchto oblastí na cílových 61, příslušné změny územních rozvojových plánů má připravit Ministerstvo pro místní rozvoj. Vymezení akceleračních oblastí ukládá ČR evropská legislativa, konkrétně evropská směrnice RED III, proti existenci těchto oblastí ale na řadě míst protestovali místní občané. Výsledný návrh je proto do značné míry populistickým kompromisem, který v praxi snižuje potenciál ČR v produkci obnovitelných zdrojů energie.
Občané ČR ostatně kritizují všechno možné (z pohledu zemědělců třeba výstavbu bioplynek, stájí pro dobytek nebo třeba jen kokrhání kohoutů), a nespokojeni jsou také se svými příjmy. Minimálně v případě důchodců je to ale kritika neoprávněná, jak vyplývá z aktuálních dat prestižní analytické platforma Datapulse porovnávající životní standard důchodců z celkem 27 členských států EU. Podle ní se totiž mají čeští důchodci lépe než důchodci ve zbylých 25 porovnávaných státech, přičemž rozdíl je v mnohých případech naprosto propastný. Podle Datapulse činí roční průměrné příjmy důchodce v ČR zhruba 10 100 eur, což v přepočtu na oficiální českou měnu odpovídá přibližně 245 349 korunám. To v rámci porovnání příjmů rozhodně není nejvyšší částka, neboť v některých zemích jsou důchody i více než trojnásobně vyšší. V čem se ovšem Česká republika řadí mezi premianty, jsou průměrné výdaje. Ty činí pouhých 8 600 eur ročně (necelých 209 000 korun), což je výrazně méně než ve většině ostatních evropských států, zejména pak těch západních. V některých zemích mají důchodci v průměru i pětinásobně vyšší výdaje, než ti čeští. Z porovnání příjmů a výdajů každopádně vyplývá, že důchodci v ČR jsou z hlediska peněz, které jim zůstanou, na druhém místě v EU.
Nakonec ještě trocha vědy. Vědci z americké Cornellovy univerzity vyvinuli s pomocí geneticky upravené bakterie Escherichia coli nový systém sledování toxického arsenu, který se přirozeně vyskytuje v horninách, půdě i podzemní vodě a pro člověka představuje zdravotní rizika. Dlouhodobá expozice anorganickému arsenu je spojována například s vyšším rizikem některých nádorových onemocnění, kožních lézí, kardiovaskulárních onemocnění nebo negativního vlivu na vývoj dětí. Měření výskytu arsenu v životním prostředí bylo dosud velmi obtížné, nově vyvinutý systém ale dokáže jeho přítomnost okamžitě odhalit.
Petr Havel




